RefuFest

Filmy

08.06.2018

17:30 (IN)VISIBLE CITIES: ISTANBUL
Film screening and discussion
 
First-hand experience of screening the film „Invisible Cities: Istanbul“. Project is capturing life of african diasporas in various cities of the World.
You will have amazing opportunity to meet project director and journalist, coming to us straight from London for Refufest opening!
Film director: Angelo Gianpaolo Bucci, Italian social issues-focused film-maker active worldwide
Journalist: Beatrice Ngalula Kabutakapua is a narrative journalist born in Italy but with Congolese roots

FB: https://www.facebook.com/events/211709112959784/

Official Site: www.invisiblecities.us 
Teaser: www.vimeo.com/ondemand/icistanbul

 

20:00 Bohu žel

Dokumentární, Česko, 2018, 86 min, Saša Dlouhý

Celovečerní autorský dokumentární film Saši Dlouhého Bohu žel sleduje šest uprchlických příběhů prožívaných po dobu několika let v České republice. Ta, jako bývalý člen sovětského socialistického bloku a dnes součást Evropské unie, vykazuje z celoevropského pohledu téměř největší odpor vůči uprchlíkům, aniž by sama nějaké měla. Míra odmítání migrantů, především těch nelegálních a s muslimskou vírou, je v přímé úměře k frekvenci tématu ve volebních programech politických stran i hlavy státu. Cíleně podporovaná protiuprchlická hysterie s uprchlíkem jako virtuální realitou je ve filmu, naštěstí stejně jako ve skutečnosti, vyvažována prací lidskoprávních organizací i stále ještě podstatnou částí společnosti odmítající přijmout nenávist jako jednu ze svých norem. Nenávist, která pramení ze strachu a neznalosti. Nenávist, která umožňuje manipulaci a zítra se může obrátit proti komukoliv z nás.

 

09.06.2018

 

13:00 – 14:00

 

„Sedm statecnych“

Hubert Hesoun, Czech Rep., 2017, 20 min

životní příběhy sedmi dobrovolníků cizinců žijících v České republice

 

“The Taste of Homeland”

Zeina Kanawati, 7 min, Berlin 2017

 

„Ženy od vedle / The Women Next Door“
Režie/Directed by: Theodora Remundová
Produkce/Produced by: Sdružení pro integraci a migraci, DW Agentura
Česky s anglickými titulky/Czech with English subtitles, 42 min

Čtyři ženy, čtyři životní osudy, které ovlivnila válka. Film zachycuje výpovědi migrantek, které v 90. letech utekly z válkou rozvrácené Jugoslávie do České republiky. Skrze osobní vzpomínky a vyprávění zprostředkovává jejich životní příběhy, od útěku z Bosny a Hercegoviny, přes těžké hledání práce a boj o přežití v cizí zemi, po bilancování toho, jak nový život proměňoval jejich rodiny i sociální postavení. Na hlubší rovině, z perspektivy dvaceti let života v novém domově, film vypovídá o tom, jaké zásadní, často nenávratné změny přináší uprchlictví. 
Film vznikl z projektu „Ženy na vedlejší koleji (?)“, podpořeného Nadací Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. Projekt realizovalo Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) ve spolupráci s Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze a Univerzitou v Bergenu (Norsko).

16:00 Plavba – film

George Kurian, Norsko 2015, 55 min

Muzikant Nabíl, novinářka Angela a ajťák Rami uprchli před válkou v Sýrii do Egypta. Situace uprchlíků se zde však den ode dne zhoršuje a hrozí nejhorší – deportace. Skupina přátel volí jediné, velmi riskantní řešení: plavbu do Evropy. V sázce je úplně všechno. Za kormidlem stojí dvacetiletý mladík, který se dost možná ještě nikdy nikam neplavil, jenom se chytá šance vydělat si dost peněz. Plavba trvá sedm dní, kolem dokola jen širé moře a příliš velké vlny. Autentické záběry natočené přímo na lodi umožňují cestu fyzicky prožít spolu s uprchlíky. Jak z toho vyváznou? A co je v Evropě čeká? Dokážou být znovu šťastní? Po několika měsících na novém kontinentě zjišťují, že z bárky, která se může kdykoliv potopit, bohužel ještě nevystoupili…

17:00 Sonita

Rokhsareh Ghaem Maghami, Írán, Německo, Švýcarsko 2015, 91 min

Sonita se chce stát slavnou raperkou. Filmový štáb ji začíná sledovat v době, kdy jejími jedinými fanoušky jsou ostatní děti z útulku na okraji Teheránu. Sonita totiž s některými příbuznými uprchla před Tálibánem z Afghánistánu do Íránu, zatímco rodiče zůstávají dál v Afghánistánu. Zdá se, že Sonitu stejně jako asi 15 milionů dalších nezletilých dívek po celém světě čeká domluvená svatba. Rodiče láká 9000 dolarů, které by za dceru mohli dostat, a o rapování nechtějí ani slyšet; kromě toho je v Íránu sólový ženský zpěv zakázán. Jenže Sonita si chce svůj osud zvolit sama. Když se zeptá režisérky, zda si ji nechce koupit, když je stejně na prodej, její příběh nabere zcela nečekaný směr.

19:00 Sestry

Justyna Tafel, 42 min, EU

“Sisters” is a documentary about the incredible strength of women around the world.

It is a story of three Afghan sisters – Gaisu, Zohra, and Parastu – their dreams and their fight for freedom. SISTERS touches upon the issue of “sisterhood” – between them as well as between other women whom the main characters have encountered in their lives. The movie conveys the message of “sisterhood”, which is possible between women of the East and West.

https://www.youtube.com/watch?v=mtURxi2CNDQ&t=2s

https://www.facebook.com/StowarzyszenieAktywneKobiety/