RefuFest

Pátek 26.5.

Pátek se podobně jako v loňském roce ponese v aktivistickém duchu na téma uprchlictví a lidských práv. Můžete se těšit na diskuze, promítání, představení organizací pracujících s migranty či ve válečných oblastech a nebude chybět ani hudební program a super občerstvení Ethnocateringu či uzbecký plov a arménské sladkosti!

 

Diskuze a promítání:

18.45 Balkánská trasa dva roky poté – jaká je dnes situace uprchlíků na hranicích Evropy? 

Diskuze na téma současné situace na tzv. balkánské trase, kterou začali do Evropy proudit uprchlíci v létě 2015. I když se podle relativního nezájmu médií zdá, že už je vše „vyřešeno“, není to tak docela pravda – v Řecku je více jak 50 tisíc lidí a mnoho z nich zkouší štěstí, dalších asi 10 000 lidí je v Srbsku. Jaká je jejich aktuální situace, jaký je výhled do budoucna? A jak se můžete dozvědět více nebo se třeba osobně zapojit do pomoci? O tom budou mluvit Zuzka Lenhartová, předsedkyně spolku Pomáháme lidem na útěku, který koordinuje české dobrovolníky na Balkáně, momentálně v Srbsku a Ramona Sickert, která pracuje v saské Radě pro uprchlíky a jako dobrovolnice působila na Lesbu. Diskuzi moderuje Marie Heřmanová (Pomáháme lidem na útěku, Nadace OSF Praha) a koná se pod záštitou projektu Jsme to my

18.10 Promítání filmu Syrská lovestory a diskuze o situaci v Sýrii

Skrze projekt Promítej i ty promítneme film Syrská lovestory, který vypráví příběh rodiny syrských uprchlíků. Diskuse s rodilými Syřany žijícími v ČR po projekci filmu bude reagovat především na tyto otázky: Z jakých perspektiv se k současné situaci v Sýrii vztahujeme, a  jaké způsoby angažmá mají naději být efektivními a  realistickými? Jak se vyvíjí vztah  Evropanů a migrujících Syřanů k tragedii, která se odehrává v přímém přenosu? Jak hledat, nacházet a uskutečňovat různé formy solidárních akcí, které spojují, nikoli rozdělují?

Hudební program

20.45 The Odd gifts

V pátek na pódiu uvidíte alternativní pop The Odd gifts, sólový projekt Ondřeje Galušky. V loňském roce vydali album Migrant Songs, které se vyjadřuje nejenom k migrační krizi, ale k celkově neutěšené globální situaci. 

21.45 Fireshow

Bělorusko-slovenské duo Míša a Světlana si pro vás připravují krásnou fireshow.  

22.00 Cocoman + Selector Boldrik

23.00 Afterparty: Boldrik

 

LOVE stories

Vytvořte spolu s námi velkou mapu lovestories a napište nám svůj příběh na místě! Vyfotíme vás přímo na místě polarodiem. Cena fotografie 50kč. Výdělek bude věnován organizaci Pomáháme lidem na útěku.  #refufestlovestories

Mini workshop Graffiti 

Vyjádřete svůj občanský postoj k uprchlíkům a migraci prostřednictvím graffiti….ale klidně můžete nasprejovat i srdíčko nebo jednorožce! Se sprejem vás naučí zacházet Ahmed, který ještě před nedávnem pořádal streetartové festivaly v Africe!

Divadlo dotyku – cesta uprchlíka (19.00)

Divadlo dotyku nabízí návštěvníkům možnost vcítit se do kůže někoho jiného a to skrze smysly a vlastní pocity….zkuste si během několika minut jak dlouhý a intenzivní může být cesta za lepší budoucností! 

Neziskové organizace

Během pátečního večera se budete moci seznámit s činností organizací pracujícím s migranty či ve válečných oblastech. Kromě informačních stánků se můžete těšit na interaktivní program, který si pro vás organizace připravují. 

InBáze, z.s. – informace o festivalu, plackovač

UNHCR – virtuální realita (film Clouds Over Sidra), výroba placek

Lékaři bez hranic – virtuální realita ze Středomoří (SAve and rescue) a Tanzánie (uprchlický tábor) a kvíz s uprchlickou tematikou

Amnesty international – petice na téma migrace a informace o stavu lidských práv ve světě

Pomáháme lidem na útěku – informace o dobrovolnické pomoci na Balkáně, aktuální situaci na Balkáně a možnostech pomoci 

SIMI – sítotisk, kvízy a zábavné hry

META –  publikace o školách v zahraničí, o dvojjazyčných asistentech pedagogů a další, zábavné jazykové kvízy 

OPU         ICP           Centrum demokratického vzdělávání