RefuFest

Program pro školy

9.00 – 14. 00 hod.
Jedná se o uzavřený program pro spolupracující základní školy – konkrétně pro první stupeň.
 
BEDÝNKY PŘÍBĚHŮ I – 4. a 5. ročník
Bedýnky příběhů jsou tvořivé dílny pro děti ve věku v rozmezí cca 5 až 12 let. Každá dílna je zaměřená na jednu zemi, ze které pochází početná skupina cizinců žijících v České republice. Kultura konkrétních zemí je dětem přiblížena pomocí vyprávění pohádek a následné výtvarné dílny, kdy děti mají možnost pohádku zpracovat pomocí tradičních materiálů a technik dané země.

MÍSTNOST VEDLE KAVÁRNY

 

9.00 – 10.30 Bedýnka příběhů Jakutsko
Pohádka + povídání + jakutská brumle + výtvarný workshop
V první části si přečteme tradiční jakutskou pohádku v jakutštině a češtině, budeme si
povídat o zemi a jejích tradicích. Ukážeme si také jakutskou brumli – starodávný hudební nástroj Jakutů. Jeho hlavní rys je kosmický zvuk: už od pradávna se považoval za nástroj šamanů. I přes to, že je to menší nástroj, dokáže vytvořit kouzelný zvuk, podobný přírodě. V poslední části si společně za použití tradičních technik talisman.
 
11.15 – 12.45 Bedýnka příběhů Rusko
Pohádka + povídání + tanec + výtvarný workshop
V první části dílny si děti si poslechnou ruskou pohádku v českém a ruském jazyce,
popovídají si o zemi, tradicích a zajímavostech této rozlehlé země. Seznámí se s tradičními předměty a naučí se tancovat národní tanec.
Poté bude následovat výtvarná dílna inspirovaná tradiční chochlomskou malbou na dřevěné nádobí.

BAR

 
9.00 – 10.30 Bedýnka příběhů Kuba
Pohádka + povídání + salsa + výtvarný workshop
V první části dílny si děti poslechnou kubánskou pohádku v českém a španělském jazyce, dozví se o tradicích a životě na Kubě a naučíme se pár kroků salsy. V poslední části je plánována výtvarná dílna inspirovaná tradičním kubánským karnevalem.
 
11.15 – 12.45 Bedýnka příběhů Sýrie
Pohádka + povídání + výtvarný workshop
V první části dílny si děti poslechnou syrskou pohádku v českém a arabském jazyce, poté si poví zajímavosti o Sýrii, jejích zvycích, specialitách, tradicích, ukážeme si fotografie i tradiční předměty. Následovat bude výtvarná dílna tepání a práce s aluminiovou fólií.
 
BEDÝNKY II – 2. stupeň

MÍSTNOST V BARU NAHOŘE

 
9.00 – 10.30 Předsudky nehezký a Vietnam (od 6.třídy)
Povídání s lektorkou Anh Nguyenovou o banánových dětech, Vietnamu a předsudcích na obou stranách, doprovázené krátkými filmy a spotem InBáze Předsudky nehezký.
 
11.15 – 12.45 Venezuela and movie Bolero for Surfing in Moravia: (od 7.třídy)
Program o Venezuele a aktuálním dění ve Venezuele s Valeriem Mendozou. Součástí je krátký film Bolero for Surfing in Moravia. Program je v angličtině.
 
VÝSTAVY FOTOGRAFIÍ
Komentované výstavy fotografií pro uzavřené skupiny studentů.
Zhlédnutí výstav bude možné v čase 10.30 – 11.15 a 12.45 – 13.30.
Andrey Kavpush: Praha očima cizinců Praha je neustále nová a výjimečná. Není v ní nic zatuhlého a monotónního. A v tom je její trvalost. Kaleidoskop barev, tváří, květin a architektury rodí nové pocity a významy. Proto je každé setkání s Prahou – požitek a překvapení. Série fotografií je pokusem ukázat živou Prahu v různých projevech její neměnné krásy a harmonie.
Agnes Csemus: Legal Alien Průběžný projekt maďarské fotografky žijící v Praze. Stovkami portrétních fotografií se snaží prezentovat, jak opravdu vypadá otázka migrace v Praze. Ve skutečnosti se situace neliší od ostatních evropským velkoměst a Csemus se takto snaží komunikovat se strachem z jinakosti v nás, který je přiživován médii a politiky. Fotografka dosud na různých místech Prahy nafotila více než 100 portrétů cizinců, kterými si snaží ukázat, jak různorodá komunita cizinců zde žije. Anglicky s tlumočením do češtiny.
 
10.00 – 13.00 WORKSHOP CHINA – STORYTELLING AND HANDICRAFTS – průběžně (pro věk 9 – 12 let)
Trvání jednoho workshopu 60 minut. Storytelling o tradicích a Číně v angličtině a tradiční řemesla – výrobky z papíru. Podle potřeby bude zajištěno tlumočení.

KINO

 
9.00 – 9.30 LELA – (od 7. třídy)
Krátký film o Gruzínce Lele, která odešla z Gruzie kvůli válce a našla v České republice svůj druhý domov. Ve filmu vypráví o počátečních těžkostech a nejistotě migrace a dlouhém snažení o stabilitu v cizí zemi.
 
10.00 – 11.00 CHIMAA – (od 7. třídy)
Žena ze Sýrie, která přišla do České republiky za svou láskou, nenaplňuje typické představy o muslimce. Pracuje, cestuje a sama se stará o syna a maminku, právě tak, jako to dělala v Sýrii její matka. Do Sýrie se kvůli politické situaci vracet nemůže a nebude, dala jí ale Česká republika domov? Po filmu následuje diskuze.
 
11.10 – 11.25 „I AM WHAT I DO“ – Portrait of Husam Abed – (od 7. třídy)
„Tvá identita není tvořena místem, ve kterém se narodíš. Jsi tím, co tvoříš,” říká palestinský umělec Husam Abed, kterého vášeň k loutkovému divadlu přivedla z Blízkého východu až do Čech. Jedním z jeho mnoha domovů se stal malý dům v pražských Řepích, kde bydlí i Daniela, která s Husamem cestovala po jeho divadelních představeních a snažila se zachytit sílu pohánějící Husama v cestě za jeho loutkovým snem.
11.30 – 13.30 PROMÍTÁNÍ KRÁTKÝCH FILMŮ (bez debat)
11.30 – 11.35 PŘEDSUDKY NEHEZKÝ
11.40 – 12.55 LELA
12.00 – 12.15 CHIMAA
12.20 – 12.30 I AM WHAT I DO
 

VENKOVNÍ STAGE

10.30 – 11.10 a 13.00 – 13.40 

PLAY AND DANCE FOR FUN: (pro zájemce různého věku)
Interaktivní workshop na indonéský nástroj angklung. Indonéské písně a tance.

KAVÁRNA

10.00 – 13.00 ŹIVÁ KNIHOVNA
“Živé knihy” budou připraveny odpovídat na otázky zájemců v každém věku.
Jedná se o debatující z Egypta, Ruska, Tuniska a Číny.
Hovoří anglicky, přítomno bude několik tlumočníků.