RefuFest

Krutý krtek (divadlo)

09.06.2018 11:00

Červená karkulka, Šípková Růženka, Bajaja… Kdo by neznal aspoň jednu českou pohádku. Ale kolik znáte pohádek romských? Jsou v mnohém odlišné, ale společné mají dobrodružství, vtip a hlavně dobrý konec.
Naše Romské pohádky kombinují krátká vtipná vyprávění pherasuňi paramisi a hrdinské pohádky viteziko paramisi. Součástí divadelního představení jsou také tradiční romské písničky, které hrajeme a zpíváme živě.
Svině nevěsta vypráví o Romovi, který si díky své chytrosti vzal nejkrásnější nevěstu široko daleko, zatímco jeho soused ostrouhal. Hlavní postavou v pohádce O Preparúdovi je „největší ze všech čarodějů“, na kterého ale vyzraje mladá Verunka. Mazaná Romčina hádanka pomůže k osvobození jejího může z vězení. Typickým příkladem hrdinského vyprávění je pohádka o tom, Jak žil Rom s čarodějčinou dcerou a pětici vyprávění uzavírá historka o tom, Co se Romovi zdálo a jak se mu sen nenadále splnil.
Romské melodie jsou rytmické a chytlavé. Kdo chce, může si jednoduché romské písničky zazpívat s námi – ti nejšikovnější si je snadno zapamatují a naučí. Z tradičních romských melodií zazní například Andro verdan, Duj duj nebo Odi kaľi mačkica.
Nenásilnou formou během představení předáváme dětskému publiku i základní informace o kultuře Romů, jejich jazyce i hudbě. Ale nebojte se, není to nuda! Vše samozřejmě přizpůsobujeme věku diváků, jinak vypadá vyprávění pro čtyřleté, jinak pro školáky.
A jak jsme se my – bílí gádžové – vůbec dostali k romským pohádkám? Vycházíme z autentických záznamů romských vyprávění, jak je nahrála a ve své knize zachytila Milena Hübschmannová, vysokoškolská pedagožka, indoložka a také zakladatelka české romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, a to s laskavým svolením její dcery Terezy Hrabovské.

Vic: http://www.krutykrtek.cz/