RefuFest

Praha očima cizinců – výstava

„…město zkvalitňuje podobu času, dělá budoucnost krásnější. To je jeho role ve vesmíru. Město zůstává v klidu a my se pohybujeme… odcházíme, ale krása zůstává.“
Joseph Brodsky, ruský a americký basnik a esejista, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1987.


Praha je neustále nová a výjimečná. Není v ní nic zatuhlého a monotónního. A v tom je její trvalost. Kaleidoskop barev, tváří, květin a  architektury rodí nové pocity a významy. Proto je každé setkání s Prahou – požitek a překvapení. A nikdy to nebývá jinak.


Pražské sochy, tramvaje, karneval architektonických obrazů a stylů, tváře lidí, hlučné hospody, útulné kavárny, neměnící se po mnoho desetiletí, tvoří neuvěřitelnou symfonii, znějící v srdci každého, kdo by i jedinkrát navštívil toto magické místo. Praha – milované město.


Série fotografií – to je pokus ukázat živou Prahu v různých projevech její neměnné krásy a harmonie.

Jmenuji se Andrej Kavpuš. Má mamka je Češka ale v ranním věku odjela s mamkou a babičkou  do tehdejšího Sovětského Svazu. To je začátek mojí vlastní cesty do České republiky. Narodil jsem se v Omsku v Západní Sibiři. Během let jsem bydlel a pracoval v Petrohradě a v Moskvě.

V roce 2014 jsem se přestěhoval do České republiky. Teď bydlím a pracuj v Praze.

Moje setkání s fotografií bylo prakticky náhodně. Asi před rokem a půl jsem se dostal na workshop fotografie, který byl organizován Centrem pro integrace cizinců. Byl jsem tam jediný kdo přišel s mobilem, ale od té doby si už nemůžu představit svůj život bez foťáku.