RefuFest

Neděle 29.5.

REFUFEST – INTERKULTURNÍ FESTIVAL – PROGRAM PRO RODINY S DĚTMI A TEENAGERY

29. KVĚTNA 2016, 10.00 – 15.00

10.00 Komunitní ethnobrunch

Princip komunitního stolování počítá s tím, že stoly se plní dobrotami, které připraví každý z Vás a podělí se o ně s ostatními. Stoly respektive stolky z paletek se na nádraží budou prohýbat podle toho, jak štědří k sobě navzájem budeme…těšíme se na Vás a společné stolování!

10.00 – 15.00 Dětský stan „Cesta kolem světa“

Program je zaměřen na děti všech věkových skupin a po celý den nabízí dílny, na kterých mohou děti kreslit, barvit, tisknout na papír a látky a tím budou dotvářet okolní prostor dětského stanu. Z krabic a lepenky pak budou vyrábět prostorová leporela, zvířátka, postavy, stavby z celého světa. Dále plánujeme oblékat panenky do barevných krojů a také recyklovat z dostupných materiálů, např. z kelímků od kávy a kávových zrnek

10.00 – 11.30 Syrská pohádka a výtvarný workshop „Jak se tepe pohádka“

Tento program vychází z komunitních projektů InBáze a sice „Bedýnky příběhů“. Nejprve si děti poslechnou dvojjazyčnou pohádku, kterou přečte přečte pan Marwan Alsolaiman, pohádka bude následně zpracována ve výtvarném workshopu formou práce s alobalem.

http://www.inbaze.cz/bedynky-pribehu-tvorive-dilny-pro-deti

10.20 – 10.40 Workshop bollywood tance

Bollywood nebo-li také moderní indický filmový tanec čerpá z různých druhů tance odlišných kultur. Základem je klasický indický tanec, který je obohacený o prvky lidového tance bhangra, latinsko-amerických tanců, orientálního tance, jazzu, moderního tance, hip-hopu a mnoha dalších. Máte jedinečnou možnost si ho vyzkoušet!

10.30 – 12.00 Debata „Mluvme spolu“

O tématech, která se najednou stala výbušnými a i mezi přáteli, známými, ve studentských kolektivech o nich lidé raději nemluví, aby se nedostali do problémů. Přijďte a nebojte se položit svou otázku lidem, jichž se to týká, lidem, kteří v České republice našli nový domov.

11.00 – 12.00 Street dance

Workshop vedený naší lektorkou ClubIn Zuzanou Kolebabovou pro všechny tanečníky i netanečníky všech věkových kategorií. V průběhu třiceti minut si vyzkoušíte základní taneční kroky a naučíte se krátkou choreografii! S sebou potřebujete jen dobrou náladu!

12.00 – 13.00 Divadelní workshop

Režisérka Irina Sleptsova z Jakutska bude s dětmi improvizovat na téma severských pohádek. Workshop je vhodný pro děti ve věku 8 – 12 let. Maximální počet účastníků je 15.

12.00 – 12.45 Vietnamský workshop výroby figurek

Společně s vietnamskou lektorkou Linh Giang Nguy si mohou děti i dospělí vyzkoušet tvoření figurek z netradičního materiálu – rýžové mouky.

13.00 – 15.00 Ukrajinský workshop

Zajímá Vás lidový kroj? Máte rádi starodávné zdobení, výšivky či krajky? V průběhu výtvarné dílny vedené lektorkou Kateřinou Švejdovou se seznámíte se strukturou textilií. Pomocí zajímavých razítek si můžete navrhnout svůj vlastní motiv krajky či výšivky. Domů si odnesete nejen obraz, ale i zážitek a zkušenost.

13.00 – 13.30 Divadlo Krasohled – Krystyna Skalická

Loutkové divadlo pro děti, které vychází z autorské divadelní tvorby. Jejím základem je živá hudba na jevišti. Zahraje pohádku na motivy H. CH. Andersena „O Malence“, malé holčičce narozené z květiny a její cestě ke štěstí. Loutky tohoto představení jsou vyrobené filcováním z vlněných česanců. http://www.divadlokrasohled.cz/

13.00 – 14.00 Graffiti workshop

V průběhu speciálního workshopu se teoreticky i prakticky seznámíte s tím, co to graffiti malování je, můžete se dozvědět něco o jeho historii, ale také si vyzkoušíte používání sprejů na venkovních plochách. Pochopíte jeho techniku, odstíny a trysky a získáte informace o možnosti použití různých druhů malby na odlišných površích. Tak s chutí do toho!

13.30 – 14.15 Workshop filcování

Těšínská loutkoherečka, harmonikářka a zpěvačka Krystyna Skalická ve vás prostřednictvím workshopu filcování probudí fantazii a zájem o práci s krásným přírodním materiálem – vlnou.

14.00 – 14.20 Workshop bollywood tance

Bollywood nebo-li také moderní indický filmový tanec čerpá z různých druhů tance odlišných kultur. Základem je klasický indický tanec, který je obohacený o prvky lidového tance bhangra, latinsko-amerických tanců, orientálního tance, jazzu, moderního tance, hip-hopu a mnoha dalších. Máte jedinečnou možnost si ho vyzkoušet!

Stánky zemí migrantů

Sierra Leone – prodej tradičního jídla a pletení copánků

Gruzie – prodej gruzínského jídla a vína

Indie – bollywoodské tance a prodej tradičního indického jídlo

Čečensko – prodej tradičního jídla

Rusko – prodej nevšedních suvenýrů a tradičních pelmeňů, workshop malování akvarely pro začátečníky

Írán – prodej tradiční perské kuchyně 

Stánky účastnících se organizací

AFS – dobrovolnická organizace nabízející příležitosti v oblasti mezikulturního vzdělávání pro všechny věkové kategorie. Můžete se těšit na mezikulturní kvíz, gastronomický kvíz, přiřazování cizích přísloví k českým ekvivalentům, afghánské skákání panáka, indické hraní s kamínky a živou knihovnu v podobě zahraničních výměnných studentů.

www.afs.cz

YFU – Mládež pro porozumění vzniklo před více než 50 lety z přesvědčení, že mezinárodní výměna mládeže může konkrétně přispět k větší toleranci a lepšímu porozumění mezi různými kulturami. Na RefuFestu se můžete těšit na jejich workshop „Kulturní šok“.

www.yfu.cz

Zařízení pro děti cizince: ve věku od 3 do 18 let bude na svém stánku představovat výrobky svých studentů – šperky (náušnice, náramky), látkové tašky, keramiku, sklo – technika mramorování, akrylové barvy. Můžete se nechat ostříhat afghánským kadeřníkem Hamid, nebo si nechat zaplést copánky od Oceanne.

www.modraskola.cz

UNHCR a InBáze

 

DJ Romario – world bass

Eliášova káva www.facebook.com/eliasovakava

Kávový specialista Eliáš Vám představí a uvaří výběrovou kávu dováženou a praženou rodinnou firmou z provincie Daklak v Jižním Vietnamu. Přijďte ochutnat a seznámit se s různou formou přípravy kávy, ochutnejte kávu s nádechem lískových oříšků, čokoládových tónů a příjemné chuti. Pochutnat si můžete dát vyhlášené domácí kávové sušenky a makronky. Svoji kreativitu můžete projevit během workshopu “ Tvoříme s kávou“, ze zrnek si namalujete svůj kávový obrázek, přán