RefuFest

Pátek 27.5.

Páteční večer bude tematicky věnován uprchlíkům. Prostřednictvím výstavy, diskuzí, divadla a filmového promítání budou mít návštěvníci možnost seznámit se s konkrétními lidskými příběhy a udělat si obrázek o tom, co uprchlíci na své cestě prožívají. 

Hala 1

18.00 – 18.30 zahájení za hudebního doprovodu syrského muzikanta Marwana Alsolaimana, třinecké písničkářky Kristyny Skalické a Františka Kostlána

18.45 – 19.45 Pětiminutové příběhy a diskuze s uprchlíky a dobrovolníky

20.00 – 21.00 Diskuze o německé zkušenosti s integrací uprchlíků

21.30 – 22.30 Koncert kapely The Silver Spoons 

Hala 2

18.40 – 19.40 Divadlo Utlačovaných 2na3

20.00 – 21.20 Diskuze s Antoniem CossouReenou Sattar o uprchlících spojená s promítáním fotografií (v angličtině)

Doprovodný program a detaily

  • Výstava japonského fotoreportéra Jiro Ose s názvem Desperate Measures: Somali refugees (poskytnuta UNHCR) 
  • Fotovýstava Diakonie. Fotografie byly pořízeny v roce 2015 v uprchlických táborech v Jordánsku a v severním Iráku. V Jordánsku v táboře Za´atarí fotil Jiří Pasz. Soustředil se na běžný život v táboře a na kurzy, které lidé v táboře díky Diakonii navštěvují. Irák navštívil Eliáš Molnár. Na fotografiích jsou především obyvatelé uprchlického tábora Dawdia, kde Diakonie s partnery rozdávala hygienické potřeby.
  • Ethnocatering – občerstvení bude možné zakoupit u sociálního podniku Ethnocatering nabízejícího etnické pokrmy z Afghánistánu, Gruzie, Iránu a dalších zemí. 
  • Neziskové organizaceInBáze (informační stánek festivalu), UNHCR, Lékaři bez Hranic, Amnesty International, Organizace pro pomoc uprchlíků
  • prodej triček Refugees welcome
  • informace o dobrovolnické pomoci uprchlíkům a migrantům žijícím v ČR