RefuFest

RefuFest Praha

Refufest 2017

Ve dnech 26-28.5.2017 se uskutečníl 12. ročník interkulturního festivalu RefuFest. Třídenní radostná oslava kulturní diverzity se uskutečníla v industriálních prostorách 1435mm/Nákladového nádraží Žižkov. Během akce měli návštěvníci možnost seznámit se s více než 20 komunitami migrantů žijících v Praze a to prostřednictvím pestré nabídky etnického jídla, wordmusic a workshopů vycházejících z národních kultur. Myšlenkou festivalu je ukázat veřejnosti kulturu a talenty migrantů žijících v České republice s heslem „Seznamte se bez předsudků a beze strachu“. Festival provázal kampaň zaměřená na lásku – jako cit, který je společný všem bez ohledu na kulturu. Organizátorem festivalu je InBáze, z.s.

 

Pátek 18:00 – 00:00

Pátek se podobně ponesl v aktivistickém duchu a bude spjat s tématem uprchlíků. Ve spolupráci s platformou Jsme to my zrealizovali jsme diskuzi na téma uprchlická krize 2 roky poté a také se mohli jsme těšit na promítání filmu Syrská lovestory spojeného s diskuzí o situaci v Sýrii. Svoji činnost představíly neziskové organizace pracující s migranty či ve válečných oblastech. Hudební program večera zajistíla kapela The Odd gifts, která v 2016 roce vydala album Migrant Songs, a návštěvníci se mohli těšit i na aktivistický alternativní rap vykouzlený Potmě.

Sobota 13:00 – 00:00

Sobotní den festivalu byl věnován prezentaci kultur migrantů žijících v České republice. Představílo se více než 15 komunit mezi nimiž bude např. Barma, Venezuela, Rusko, Vietnam, Ukrajina, Pakistán, Bělorusko, Indonésie či Indie. Těšit se mohli jsme i na řadu tanečních a výtvarných workshopů pro děti, mládež i dospělé. O hudební program se postaraly kapely složené z migrantů či se k tématu migrace vyjadřující, které se zapojily do historicky prvního RefuFest opencall. Návštěvníci se tak mohli těšit na velmi pestrou hudební produkci, kterou budeme postupně odtajňovat.    

Neděle 10:00 – 15:00

Neděle podobně jako v loňském roce byla věnována dětem, mládeži a jejich rodičům. Kromě prezentace kultur různých národů se návštěvníci mohli moci zapojit do řady workshopů či se podívat na to, jakými strastmi prochází vietnamská mládež a to skrze divadlo utlačovaných 2na3. Připravili jsme také divadla pro děti a diskuze na téma druhé generace.

Doprovodný program

Ku příležitosti výstavy Zákon cesty, Aj Wej-wej, se v Národní Galerii uskutečníl doprovodný program. Návštěvníci se dne 25.5. od 18:00 mohli těšit na divadlo utlačovaných 2na3 s představením Fanny coffee.

RefuFest 2016

RefuFest 2016 se poprvé odehrál na 1435mm / Nákladové nádraží Žižkov, které nám poskytlo azyl poté, co nám po letech Praha 1 nepovolila zábor Kampy. Tento rok jsme také bojovali o finance, s čímž nám pomohli naši podporovatelé, díky kterým se nám podařilo v kampani HIT HIT vybrat více než 260 000Kč. Tato ohromná dávka solidarity pomohla RefuFest stabilizovat a nakonec se nám podařilo ho i rozšířit na 3 dny. První den byl věnován tématu uprchlíků, diváci měli možnost shlédnout divadlo utlačovaných 2na1 či se pobavit s lidmi, kteří uprchlíkům na jejich cestě pomáhají či jejich cesty dokumentují. Druhý den byl již klasický festivalový rej plný dobré muziky, skvělého jídla, workshopů. Třetí den byl poprvé celý věnován dětem a mládeži, které si užívaly divadla, taneční a výtvarné workshopy a to vše za super vystoupení DJ Romaria! Děkujeme všem, díky kterým se ročník 2016 mohl uskutečnit!  Díky díky díky! 

RefuFest 2015

V sobotu 30.5. se v parku Kampa uskutečnil jubilejní 10.ročník multikulturního festivalu RefuFest. Festival podobně jako v předchozích ročnících nabídl pestrou nabídku hudebních vystoupení, program pro děti, národní pokrmy ze všech koutů světa, workshopy i diskuze a představil kultury zemí migrantů žijících u nás i neziskové organizace pomáhající migrantům. Samotnému festivalu předcházela RefuFest Benefice v klubu Jazztime. 

Návštěvníci se mohli těšit z živých balkánských rytmů kapely Circus problem, krásných a nadaných The Priester Sisters, temperamentích Al-Yaman, jazzového mága Štěpána Markoviče s kapelou Gipsy Groove, magické Balkan Family, taneční skupiny Out of bounds a spousty dalších.

Line up

RefuFest Praha 2014

9.ročník ReFufestu se odehrál 7.6. na Kampě. Krásné slunečné počasí podpořilo jedinečnou atmosféru festivalu plného hudby, barev, tance, chutí a vůní. Návštěvníci měli možnost shlédnout kapely jako jsou Nonsen, Fekete Seretlek, Koza na útesu, The Imperfaction, Gospel Limited, Parne Čelagi, Aneboafro, Malalata, Terne Čhave, Rumbleman, Lačhe Manuše a Natalia Burdina. Tančilo se na pódium i pod ním a představili se africké tanečnice ze skupini TiDITade, tanečnice argentinského tanga ze studia Tango One či Alterra – tradiční tance střední Asie. V rámci workshopů si mohli účastníci vyzkoušet graffiti, malbu s kubánským umělcem panem Benitezem či plstění. V diskuzích jsme se věnovali problematice Ukrajiny, Sýrii a zkušenostem emigrace-imigrace. O divadelní potěšení se postaralo Divadlo utlačovaných Mattea Lombardiho.     

RefuFest 2013

8. ročník  RefuFestu probíhal v Praze na Kampě, a to 25. května 2013. Opět bylo co k vidění. Zúčastnilo se mnoho kapel rozmanitých žánrů z různých zemí. Mezi nimi byli například Juan Carlos Vivas & Maximiliano Lingotti + Julio Martinez & Alexandra Atabekian, kteří nám ukázali, jak se tančí pravé argentinské tango. Dále jsme viděli perské tance v podání Alterry. Byli zde k vidění i módní přehlídky. Velice zajímavou přehlídku si pro nás připravil Kedjom-Keku, který nám představil africké modely a InBáze si připravila prohlídku tradičních oděvů. Tradičně se také diskutovalo. Nyní nad tématem: „Jak se pracuje cizincům v České republice?“. Na Mlýnské ulici probíhala diskuze na téma: „Občanka! Kdo ji dostane a kdo ne?“. Mohli jsme vidět také několik workshop stanů. Mezi dalšími účinkujícími byli: TiDiTaDe, Častuška BluesFrancis & Jasvendersing, DžezvicaVlaštovky, KodrjankaZiriabČilagi & Trio RomanoBuyaka, Annás EkvátorBitumen Beat, U-CEE & Damalistik, MC Metoděj, Islands, Mahmúd Darwíš, Hom Hom Hom a Ne rasismus!

RefuFest 2012

RefuFest 2012 proběhl  2.6.2012 v Praze na Střeleckém ostrově. Mezi hlavní protagonisty můžeme počítat kapely jako je Yellow Sisters, Benga show, Allstar Refjudží band, JazzBalk, Annás Ekvátor a další. Taneční scénu cizokrajných zemí reprezentovali Aneboafro s africkými tanci, středoasijští SirinZarb, JaoBlack – breakdance z Brazílie a mediálně známý Osama Mimi Farag, který návštěvníkům představil tradiční tance Egypta. Program byl koncipován pro všechny věkové kategorie a návštěvníci se mohli programu účastnit jak aktivně (např. při rapperském workshopu MC Metoděje, výroby světa na náměty Orbis Pictus v dětském koutku, či výroby odznáčků. Pro divadelně laděné návštěvníky bylo připraveno představení Komedie dell´arte či představení dětí z mezinárodní školky Baby boom v několika jazycích cizinců žijících v ČR. Novinkou festivalu byla diskuse na téma „Jak se žije cizincům v Čechách“ či „Ethno salón, kde si mohli návštěvníci zapůjčit a vyzkoušet národní kroje a tradiční šaty či doplňky jak z Angoly, Kyrgyzstánu, Vietnamu apod., ale i tradiční moravské kroje. Součástí prezentace zemí mimo EU byly i kulinářské workshopy prezentující kuchyni z celého světa (např. Kongo, Makedonie, Gruzie apod.)

RefuFest 2011

6. ročník RefuFestu se odehrál na Střeleckém ostrově dne 18.6.2011. Na pódiu se prezentovaly kapely s multikulturním složením jako je Al-Yaman a Ekvátor. Taneční představení tvořila capoeira Grupo Mandela a středoasijské tance a zpěvy v podání SirinZarb. Ve workshop stanu probíhaly interaktivní dílny, kde se návštěvníci mohli připojit k Freestyle Mondays a zkusit si zarapovat, zatančit si afro-indické tance s Papia a Baishnav Tantra, shlédnout krátké filmy natočené dětmi-cizinci anebo se přijít podívat na divadelní představení Malého Vinohradského divadla. Po celou dobu programu byly vystaveny v prostorách workshop stanu plakáty na téma: Migration to Europe z pražské galerie DOX. V dětském stanu děti vyráběly všemožné dekorace na téma „Moře“, děti se učili techniku sítotisku a měly možnost si vyrobit vlastní odznáček. Na festivalu se cizinci prezentovali formou 14 informačních stánků (např. Burjatsko, Kyrgyzstán, Sýrie, Uzbekistán, Afghánistán, Kambodža a další).

RefuFest 2010

18. – 19. června se na pražské Kampě konal RefuFest 2010, který přivítal přes 4000 návštěvníků. Rozhodně bylo na co se dívat. Jádrem programu byla muzika rozmanitých žánrů v podání mnohonárodnostních kapel. Příkladem byla kapela Allstar Refjúdží Band tvořena českou, americkou, čínskou, kurdskou, švýcarskou a gruzínskou populací. Mezi mnohonárodnostní kapely patřil rovněž dětský sbor Vlaštovka z uprchlického tábora Kostelec nad Orlicí. Kromě 16 hudebních a 3 tanečních uskupeních bylo možné shlédnout 3 divadelní představení, výstavu fotografií a dokumentární film, zapojit se do tanečního kurzu nebo besedy. Děti se mohly vyřádit ve výtvarné dílně nebo při bubnování. Také zde bylo mnoho stánků, kde si mohli návštěvníci něco drobného koupit nebo ochutnat jídla z exotických zemí.

RefuFest 2009

11. – 12. 9 . 2009 proběhl v Praze na Kampě další ročník RefuFestu, který probíhal v duchu hudebních, tanečních a divadelních představení. Novinkou pro letošní rok byla ochutnávka jídel z exotických zemí. Rovněž bylo možné navštívit různé workshopy, výstavy s uprchlickou tématikou, Bazarety Berkatu, stánky s prodejem afgánských a čečenských výrobků, ručně šitých panenek a byla zde i možnost ochutnat jídlo z Ethnocateringu. Pro děti byl připraven bohatý program ve spolupráci s mateřským centrem Kampa. Účinkovali: Bengas, Terne Čave, Yellow sisters, Maleedivy, Allstar Refjúdží Band, Ekvátor, Jana Fabianová, Ridinaahmed a další.

RefuFest 2008

Dne 21. 6. 2008 probíhal na Náměstí Míru již tradičně festival ku příležitosti oslav všech „příchozích“ (imigrantů). Jako minulé ročníky, tak i tento byl pod záštitou hudebních, divadelních a tanečních představení. Návštěvníci se mohli zapojit do mnoha workshopů, diskuzí a mohli ochutnat tradiční pochoutky z různých zemí. Na festivalu byli rovněž přítomny různé nestátní neziskové organizace zabývající se problematikou migrantů.