RefuFest

RefuFest Rakovice

V letech 2009 až 2013 se RefuFest odehrával kromě Prahy i v komunitním centrum InBáze v jihočeských Rakovicích. Festival si užívali nejenom místní, ale přijížděli i příznivci s Prahy a klienti z InBáze. Roku 2014 InBáze musela statek v Rakovicích opustit a s ním skončila i tradice zde pořádaných RefuFestů. 

RefuFest 2013

RefuFest 2013 v Rakovicích se uskutečnil 7. 9. 2013. Hned na úvod si pro nás připravila vystoupení skupina Aleboafro, která svými rytmickými tóny zahájila již 5. ročník Refufestu v Rakovicích. Navíc si pro nás tato skupina připravila zajímavý workshop, kde nás naučila tancovat na africké tance. Mezi největší hvězdy letošního ročníku patřili Gulo čar, Allstar Refjúdží Band, Fanfare Oranžáda, Bluesand, Mole in Hole, Boro Balkan Band nebo Capoeira Tribi Unida, která si pro nás připravila rovněž workshop. Pro děti byl také připraven bohatý program. Své kreativní dovednosti mohli využít v dětském stanu nebo si mohli zastřílet na dětské střelnici. Ostatní mohli shlédnout dokumenty z festivalu Jeden svět nebo si prohlédnout výstavu fotografií Jindřicha Štreita „Jsme z jedné planety“ aneb příběhy cizinců, kteří v České republice našli svůj druhý domov. Mezi dalšími vystupujícími byl například Divadelní spolek Jany a Kláry, Lakomá Barka a DJ Pablo Escobar.

RefuFest 2012

V sobotu 8. září 2012 probíhal v Rakovicích již 4. ročník RefuFestu. Mezi hlavními hvězdami se letošní rok představila legendární skupina Laura & její tygři a vokální skupina maminek a dětí z Klecan Lakomé Barky s hostem – doma i ve světě uznávaným výtvarníkem a performerem Petrem Niklem. Rovněž vystoupila tradiční arabská kapela Ziriab nebo arabsko-íránská skupina Annás
Ekvátor. Také nás potěšil svoji výstavou Jindřich Štreit, který nám nabídl výstavu velkoplošných fotografií. Představovaly nám 30 různých cizinců ze všech koutů světa, kteří se rozhodli žít v České republice.

Mezi dalšími účinkujícími byli: Yellow sisters & Bojovníci, Boro Balkan Band, Aneboafro, a další.

RefuFest 2011

3. ročník RefuFestu v Rakovicích se konal 27. srpna 2011. Stejně jako i minulé roky i letos na nás čekal zajímavý program v podobě různých vystoupení pro malé i velké. Mezi hlavní hvězdy patřilo Švihadlo, které se věnuje česko-jamajskému reggae nebo Paul Batto & Ondra Kříž, kteří hrají slovinsko-české blues. Tradičně se účastnili i skupiny jako je například Ekvátor a Zariab. Pro děti byl rovněž připraven bohatý program a to v dětském stanu. Děti si mohli vyzkoušet sítotisk, malování na textil nebo si mohli vyrobit vlastní odznáčky. Nedílnou součástí RefuFestu byly i stánky neziskových organizací, Bazarety Berkatu nebo infostánky cizokrajných zemí.

RefuFest 2010

Druhý ročník RefuFestu v Rakovicích se uskutečnil 28. srpna 2010. Na venkovním pódiu se představily hudební a taneční soubory v čele s držiteli ceny Anděl 2008 v kategorii world music Terne Čhave, multikulturním orchestrem Allstar Refjúdží Band a energickou orientální kapelou Ekvátor. Na druhé scéně umístěné v bývalé sýpce statku nabídl festival představení divadelních souborů a promítal filmové dokumenty z festivalu Jeden svět. Součástí doprovodného programu byly kreativní dílny pro děti, výstavy, workshopy, a také Bazarety Berkatu, které prodejem výrobků z afghánských či čečenských dílen pomáhají potřebným lidem přímo v těchto zemích.

Mezi dalšími účinkujícími byli: Origami (fusion), Ziriab (tradiční arabská hudba), La Magia Del Flamenco (tanec, zpěv, kytara), Orchestr posledního dne (acoustic funk), Zukunft und die Lichter (acoustic pop-jazz), Joao Black Bboy (break dance), Častuška Blues (ruský folk).

RefuFest 2009

1. ročník RefuFestu na statku se uskutečnil 22. srpna 2009. Na statek dorazilo spoustu kapel mezi nimiž byly např. Daneb, DVA, Origami, All Star Refugee Band, Frida, Herky, Ekvátor nebo Kosteláček. Divadlo Líšeň a Mirotické divadlo si pro děti připravili pohádku. Cirkus Žebřík nám ukázal představení na chůdách a Duo Flašineto nám zahrálo na flašinet. Návštěvníci mohli rovněž ochutnat afgánskou, gruzínskou, kalmyckou či pákistánskou kuchyni. Na Refufestu nechyběl ani stánek s tradičními rukodělnými výrobky.