RefuFest

Rozhovor s Nataliou Szelachowskou

16. dubna 2018 | Aktuality

Ty a Praha

Když jsem poprvé navštívila Prahu, bylo mi teprve dvanáct let a ihned na mě zapůsobila její dechberoucí art deco atmosféra. Později jsem se sem vrátila během studia slovanských studií na univerzitě, v rámci stáže na Pražském Quadriennale. Byla to neuvěřitelná a bohatá zkušenost a příležitost nejen pracovat s nejnadanějšími umělci z celého světa, ale zároveň poznávat město Prahu z jiného pohledu než turistického.

Je to (už!) rok, co jsem se sem přistěhovala se svým snoubencem. Začali jsme novou kapitolu s mou prací a s RefuFestem. Ve Varšavě jsem předtím organizovala nadnárodní festival, takže jsem ráda, že mohu pomáhat i při tomto. Mám dojem, že Praha je velmi živé mezinárodní město. Prochází obrovskými změnami, které probíhají podle českého stylu; krok za krokem.

Praha jako mezikulturní prostor

Na všech úrovních! Žiji ve čtvrti, která není daleko od centra, ale bydlí tady stále mnoho Čechů, místních lidí. Když se procházím ulicí a poslouchám všechny, jak si povídají, slyším tolik jazyků. Některým rozumím a těm, co ne, tak poslouchám jen kvůli jejich melodii.  Vidím mnoho rozličných rodin, které tráví čas venku, zejména teď, kdy si konečně mohou užít jaro. Při brouzdání Facebookem se setkávám s mnoha odlišnými hlasy (ve spoustě jazycích). Ale ještě krásnější je, že oni ví a záleží jim na tom. Jsou místním zdrojem znalostí o místě, ve kterém žijí, nebo nabízejí tipy, jak usnadnit život zdejším cizincům. Konečně mám to štěstí s nimi pracovat osobně!

Nejlepší způsob jak se začlenit podle Tebe

Může to znít konzervativně, ale věřím, že integrace by měla jít ruku v ruce se vzděláváním. A myslím tím celý rozsah a směry formálního a neformálního učení na obou stranách. Strach z neznámého je jednou ze základních emocí. Naštěstí je tu RefuFest (a náš úžasný tým), který má za cíl představit různé kultury a jejich nositele, aby se pro místní občany tito stali snáze zařaditelnými – a tím pádem i méně cizími.

Co pro Tebe znamená RefuFest?

RefuFest je pro mě jeden z největších svátků za celý rok – nejde jen o oslavování různosti se vší tou pestrobarevností v pozadí. Užívám si i pohled na to, jak se rozvíjejí a vzkvétají takřka neviditelné, a přesto tak důležité vztahy. Už teď v přípravné fázi vidím, že pracuji s neuvěřitelně bystrými, hodnými a tolerantními lidmi. Díky tomu věřím, že společné organizování RefuFestu bude jedinečnou zkušeností pro každého z nás.

Také je úžasné, že jsme se dohodli společně s Ekatarinou, která má mnohem více zkušeností s plánováním RefuFestu, že se letošní ročník festivalu odehraje v centru města. Měli jsme štěstí, že jsme kontaktovali vedení Kampusu Hybernská, které nás vřele přivítalo. Díky této kombinaci můžeme očekávat, že RefuFest bude přístupnější než kdy dřív! Dále je velmi důležité, že chceme udržet formát festivalu, tedy ponechat ho bez vybírání vstupného.

Co můžeme očekávat během festivalu?

Ještě před tím, než vyzdvihnu jednotlivé aktivity RefuFestu, bych rád zdůraznila, že už všechno začalo! Náš tým dobrovolníků připravil vedlejší program, který povede k samotnému festivalu… a dovolte mi říci, že ten je tak úžasný a rozmanitý, jako samotný RefuFest!

Co se týče festivalu, v pátek začínáme a zaměříme se na aktivismus, ale také slavnostně zahájíme výstavu a na programu jsou i hudební koncerty.

V sobotu Vám představíme celou škálu aktivit: program pro děti, hudbu a workshopy, divadelní představení, komentované výstavy, promítání filmů, představení různých kultur a jídla! Každý bude mít možnost ochutnat vybrané pochoutky z celého světa. Stále nejste přesvědčeni? Přijďte na naši schůzku nebo se zúčastněte některé vedlejší aktivity, a jsem si jistý, že budete chtít mnohem víc – a tím je RefuFest!

Co je hlavním posláním RefuFestu?

Mějme srdce otevřená různorodosti, oslavujme to a vytvořme festival, který bude tak přístupný a naplňující, jak jen to je možné!