RefuFest

TZ – O RefuFestu 2016

1. června 2016 | Aktuality

Tisková zpráva, 1.6.2016, Praha

Interkulturní festival ReFufest na tři dny roztančil Nákladové nádraží Žižkov!

V dnech 27-29.5.2016 se uskutečnil 11. ročník interkulturního festivalu RefuFest. Poprvé za svoji existenci se odehrál v industriálním prostředí Nákladového nádraží Žižkov, které dodalo akci příjemně neformální atmosféru. Během tří dnů měli návštěvníci možnost poznat více než 20 komunit cizinců žijících v Praze a seznámit se s desítkami příběhů migrantů či dobrovolníků pracujících s uprchlíky v rámci diskuzí či živé knihovny. Kromě toho festival nabízel pestrou nabídku etnického jídla, wordmusic a workshopů vycházejících z národních kultur. Akce se zúčastnilo okolo 4000 návštěvníků. Myšlenkou festivalu je ukázat veřejnosti kulturu a talenty migrantů žijících v České republice s heslem „Seznamte se bez předsudků a beze strachu“. Organizátorem festivalu je InBáze, z.s.

Pátek

Pátek byl věnován tématu uprchlické krize. Návštěvníci měli možnost poslechnout si příběhy uprchlíků i dobrovolníků jim pomáhajících, stát se herci-neherci v divadle utlačovaných 2na3, podívat se podívat na fotografie z uprchlických táborů z tvorby mozambického fotoreportéra Antonia Cossi či se seznámit s činností neziskových organizací zaměřených na lidská práva. Večer byl zakončen koncertem nadějné kapely The Silver spoons a fireshow doprovázenou ukrajinskými bubeníky.

Sobota

Hlavní program probíhal v sobotu odpoledne, kdy se veřejnosti představilo více než 18 migrantských komunit, uskutečnila se řada workshopů pro dospělé i pro děti – indické, běloruské a kyrgyzské tance, virtuální prohlídka uprchlických táborů, výroba vietnamských závitků atd. Svoji premiéru zde měla nově vznikající kapela HarMálek orchestr ve stylu dechovky Gorana Bregoviče, představil se kubánský hudebník Dariel Martinez a Balkan Family. O večerní program se postarali romští Terne Čhave a funky kapela Top dream company. Na pódiu došlo k předání dárkového šeku na 100 000 Kč od finanční společnosti Moneypolo na podporu InBáze. Tyto peníze budou využity na podporu dětských programů a rozvoj talentů dětí z řad migrantů.

Neděle (10 – 15.00)

Nědělní dopoledne bylo věnováno dětem a jejich rodičům. Proběhla řada workshopů pro děti i mládež vycházející z kultur migrantů, dětské divadlo O Malence či divadelní workshop realizovaný jakutskou režisérkou. Návštěvníkům se představilo komunity z Gruzie, Čečenska, Arménie, Sierra Leone, Vietnamu, Indie a dalších zemí.

Kontakt pro novináře: Šárka Rorečková, 603 579 611, roreckova@inbaze.cz

WEB: www.refufest.com

FB událost: https://www.facebook.com/events/1678439219105578/

 

TZ_RefuFest_ke stažení