Discussions

Discussions

5 minutes stories na téma uprchlíci

  • Samira Sibai – lékařka s česko-syrským původem, jejíž rodina byla nucena uprchnout ze Sýrie v roce 2011. Samira mimo jiné pracovala i v Egyptě na ambulanci pro syrské uprchlíky.
  • Kosíková Jitka – zdravotní sestra Lékařů bez Hranic se zkušeností mimo jiné i ze Súdánu, kde se střetávala s místními uprchlíky
  • Fatima Rahimi – pochází z Afghánistánu a do ČR přicestovala před 15 lety spolu s rodiči. V současné době studuje, píše pro Deník Referendum a vede projekt Lidová škola migrace v MKC.

Diskuze o německé zkušenosti s integrací uprchlíků

V rámci letošního RefuFestu pořádáme přednášku česko-německé novinářky a předsedkyně Brémské rady pro integraci Libuše Černé.

V září 2015 řekla německá kancléřka známou větu: „To zvládneme“. V prosinci byl v Rakousku pojem „Willkommenskultur“ vybrán za „Slovo roku 2015“.

V květnu 2016 byly hranice balkanské trasy uzavřeny ostnatým drátem. V Rakousku kandiduje pravicový politik Hofer na úřad prezidenta. Bavorský premiér Horst Seehofer vyhlašuje konec „Willkommenskultur“.

Jaký byl vývoj uprchlické situace v Německu v posledních devíti měsících? Co se tam odehrává v současnosti? Jak vypadá z pohledu dobrovolníků a NGOs? Jaké jsou rozdíly v jednotlivých spolkových zemích? Jak vypadá situace v mezinárodním kontextu? Je „německý sen“ u konce nebo na začátku?

Přednáška pořádaná ve spolupráci s Institutem aktivního občanství nabídne konkrétní odpovědi na tyto komplexní otázky.

Diskuze s Antoniem Cossou a Reenou Sattar o uprchlících spojená s promítáním fotografií (v angličtině).

Diskuze na téma politické participace migrantů

Debata „Mluvíme spolu“

O tématech, která se najednou stala výbušnými a i mezi přáteli, známými, ve studentských kolektivech o nich lidé raději nemluví, aby se nedostali do problémů. Přijďte a nebojte se položit svou otázku lidem, jichž se to týká, lidem, kteří v České republice našli nový domov.

 

 
Loading...