Previous years with RefuFest

Refufest 2017

Ve dnech 26-28.5.2017 se uskutečníl 12. ročník interkulturního festivalu RefuFest. Třídenní radostná oslava kulturní diverzity se uskutečníla v industriálních prostorách 1435mm/Nákladového nádraží Žižkov. Během akce měli návštěvníci možnost seznámit se s více než 20 komunitami migrantů žijících v Praze a to prostřednictvím pestré nabídky etnického jídla, wordmusic a workshopů vycházejících z národních kultur. Myšlenkou festivalu je ukázat veřejnosti kulturu a talenty migrantů žijících v České republice s heslem „Seznamte se bez předsudků a beze strachu“. Festival provázal kampaň zaměřená na lásku – jako cit, který je společný všem bez ohledu na kulturu. Organizátorem festivalu je InBáze, z.s.

Pátek 18:00 – 00:00

Pátek se podobně ponesl v aktivistickém duchu a bude spjat s tématem uprchlíků. Ve spolupráci s platformou Jsme to my zrealizovali jsme diskuzi na téma uprchlická krize 2 roky poté a také se mohli jsme těšit na promítání filmu Syrská lovestory spojeného s diskuzí o situaci v Sýrii. Svoji činnost představíly neziskové organizace pracující s migranty či ve válečných oblastech. Hudební program večera zajistíla kapela The Odd gifts, která v 2016 roce vydala album Migrant Songs, a návštěvníci se mohli těšit i na aktivistický alternativní rap vykouzlený Potmě.

Sobota 13:00 – 00:00

Sobotní den festivalu byl věnován prezentaci kultur migrantů žijících v České republice. Představílo se více než 15 komunit mezi nimiž bude např. Barma, Venezuela, Rusko, Vietnam, Ukrajina, Pakistán, Bělorusko, Indonésie či Indie. Těšit se mohli jsme i na řadu tanečních a výtvarných workshopů pro děti, mládež i dospělé. O hudební program se postaraly kapely složené z migrantů či se k tématu migrace vyjadřující, které se zapojily do historicky prvního RefuFest opencall. Návštěvníci se tak mohli těšit na velmi pestrou hudební produkci, kterou budeme postupně odtajňovat.

Neděle 10:00 – 15:00

Neděle podobně jako v loňském roce byla věnována dětem, mládeži a jejich rodičům. Kromě prezentace kultur různých národů se návštěvníci mohli moci zapojit do řady workshopů či se podívat na to, jakými strastmi prochází vietnamská mládež a to skrze divadlo utlačovaných 2na3. Připravili jsme také divadla pro děti a diskuze na téma druhé generace.

Doprovodný program

Ku příležitosti výstavy Zákon cesty, Aj Wej-wej, se v Národní Galerii uskutečníl doprovodný program. Návštěvníci se dne 25.5. od 18:00 mohli těšit na divadlo utlačovaných 2na3 s představením Fanny coffee.

RefuFest 2016

RefuFest 2016 se poprvé odehrál na 1435mm / Nákladové nádraží Žižkov, které nám poskytlo azyl poté, co nám po letech Praha 1 nepovolila zábor Kampy. Tento rok jsme také bojovali o finance, s čímž nám pomohli naši podporovatelé, díky kterým se nám podařilo v kampani HIT HIT vybrat více než 260 000Kč. Tato ohromná dávka solidarity pomohla RefuFest stabilizovat a nakonec se nám podařilo ho i rozšířit na 3 dny. První den byl věnován tématu uprchlíků, diváci měli možnost shlédnout divadlo utlačovaných 2na1 či se pobavit s lidmi, kteří uprchlíkům na jejich cestě pomáhají či jejich cesty dokumentují. Druhý den byl již klasický festivalový rej plný dobré muziky, skvělého jídla, workshopů. Třetí den byl poprvé celý věnován dětem a mládeži, které si užívaly divadla, taneční a výtvarné workshopy a to vše za super vystoupení DJ Romaria! Děkujeme všem, díky kterým se ročník 2016 mohl uskutečnit!  Díky díky díky!

RefuFest 2015

V sobotu 30.5. se v parku Kampa uskutečnil jubilejní 10.ročník multikulturního festivalu RefuFest. Festival podobně jako v předchozích ročnících nabídl pestrou nabídku hudebních vystoupeníprogram pro děti, národní pokrmy ze všech koutů světa, workshopy i diskuze a představil kultury zemí migrantů žijících u nás i neziskové organizace pomáhající migrantům. Samotnému festivalu předcházela RefuFest Benefice v klubu Jazztime.

Návštěvníci se mohli těšit z živých balkánských rytmů kapely Circus problem, krásných a nadaných The Priester Sisters, temperamentích Al-Yaman, jazzového mága Štěpána Markoviče s kapelou Gipsy Groove, magické Balkan Family, taneční skupiny Out of bounds a spousty dalších.

Loading...