Workshopy

Program workshopů na RefuFestu 2022

 

ve stanu

 • 12:00 – 14:00  workshop origami 
 • 14:00 – 16:00  Toguz Kumulak (desková hra ze střední Asie)

 

před stanem

 • 12:30 – 13:30 interkulturní hry (ENG/UKR)
 • 14:30 – 16:00 diskuse: „Jak pomáhat a přitom žít vlastní život?“ 
 • 16:00 – 16:30 workshop Romských tanců 
 • 16:30 – 18:00 Petrykivka (ornamentální ukrajinská lidová malba)

 

Relaxační oáza/ Ostrůvek klidu

odpolední jóga a meditace (čas bude upřesněn v průběhu dne)

 • 12:00 – 18:00 strom přání a poselství
 • 17: 00- 18:00 Playback Theatre (ENG) – a form of improvisational theatre where the performers improvise on the spot starting from personal stories shared by the audience. By witnessing their lives being mirrored on the stage, everyone becomes involved in this process that moves fluidly from the personal to the social and archetypical dimension.

Jaké byly workshopy na RefuFestu 2021?

A co bylo v minulých ročnicích?

Na RefuFestu se můžete těšit i na diskuze a workshopy. Další info již brzy!

Workshop street art pro děti a mládež

Starší děti a mládež si budou moci vyzkoušet v rámci dvouhodinového workshopu vyzkoušet metody street art a to konkrétně graffiti! Pro menší děti bude připravena malba barvou přes šablony.  

Hlasová dílna s Ridinou Ahmed

Dílna vytváří prostor pro uvolnění se a pro zážitek z hudby, která vzniká i z jednoduchých cvičení a zadání, která zvládne každý. Pozvolným posouváním se od ticha, dýchání přes poslouchání svého hlasu, hry a cvičení účastníci často dojdou k vlastnímu překvapení až ke zpívání jako přirozenému pokračování společné práce. V druhé části dílny spolu účastníci zpívají vícehlasé skladby, podle složení skupiny jednodušší anebo složitější. Zkušenost se zpíváním a se sdílením hudby, kterou spoluvytváříme, je velmi silná a krásná.

Audio reportáž z dílny si můžete poslechnout ZDE.

Zážitkový workshop  tematizující komunikaci s cizinci, kteří mají velmi malou znalost češtiny

Češi, přijďte si s lektorkou Markétou Slezákovou vyzkoušet, jaké to je, být cizincem. A také se dozvědět tipy a triky, jak se lépe domluvit s cizincem, který česky zatím umí jen málo. 

Ukázková hodina češtiny zábavnou formou

Kurz češtiny vhodný i pro začátečníky. Je zaměřený na komunikaci a praktické situace. Přijďte si vyzkoušet výuku češtiny pro cizince metodou, která byla oceněna Evropskou jazykovou cenou Label. Ukázkový kurz povede lektorka CIC Zuzana Brumlichová.

Plstění a výroba šperků z recyklovaných materiálů

Organizace AMIGA, která podporuje dobrovolnictví z řad migrantů si pro Vás připravuje workshop plstění a výroby šperků z recyklovaných materiálů. Výrobky z jejich dílny si můžete zakoupit u jejich informačního stánku. 

Kreativní workshop malby s kubánským umělcem

Pro tvorbu je potřebná svoboda. Každý z nás je umělecké dílo, které vzniká již od prvních okamžiků nového dne, na základě našich pocitů, snů, přání, vztahů… Pojďte se na chvíli zastavit a objevit v sobě právě „to“ místo, začít dialog se svoji kreativitou. Tímto procesem vás provede akademický malíř a zkušený učitel umění původem ze Santa Clara, Kuba, pan Miguel Benitez Loyola. Jako techniku použijeme malbu temperovými barvami.

Workshop výroby jakutského náhrdelníku

Máte v rámci jakutského stánku možnost zúčastnit se workshopu výroby dlouhého náhrdelníku a naučit se malovat jakutské národní vzory. Tento workshop je díky vysoké ceně materiálu zpoplatněn částkou 80 Kč. 

Kaligrafie – melodiografie

Na workshopu kaligrafie si pod vedením Vlady Shamové z PRAGmatiků může každý vyzkoušet kaligrafickou tvorbu.  Pokusíme se vyjádřit emoce na papíře a vyzkoušíme „namalovat hudbu“ různých žánrů, století a kultur.Také si budete moci vytvořit svůj osobní unikátní kaligrafický nástroj, který si můžete ponechat. Navíc budete mít možnost poznat s jakým inkoustem je možné pracovat (hand-made inkoust)

Japonský workshop

 • dílna tradiční japonské kaligrafie šodó pro úplné začátečníky i pokročilé
 • dílna tradičních skládaček z papíru (origami) pro malé i velké
 • herna tradiční japonské deskové hry go pro úpné začátečníky i pokročilé

Workshop balkánských tanců

Workshop translyvánských romských tanců s Renou Milgrom

KREATIVNÍ ZÓNA

Série her od Organizací pro pomoc uprchlíkům

„Afghánistán X Itálie“ / „Cesta uprchlíka“ / „Vyrobeno …“

Akvarelová dílna od Kate Nikuliny

Kate z Ruska. Zažijte kouzlo akvarelu. Nikdy není pozdě, abyste se vyzkoušeli v této technice, která je pro začátečníky snová, relaxační a příjemná.

Řemeslná dílna Bělorusů v ČR

Tradiční řemesla odrážejí hluboký charakter a historii běloruského lidu. Tyto řemesla byly předány z generace na generaci a přežily až dodnes. Připojte k zástupce běloruské komunity, abyste vytvořili svůj vlastní tradiční řemeslný předmět z Běloruska.

Skicovací dílna Olotona Watsona

Vyzkoušejte základy skicování s Olotonem. V Nigérii to dělál hodně. Tuto techniku ​​můžete použít k prozkoumání města, k udržení vašich okamžiků společně a k výcviku vašeho kreativního vnímání kdykoli a kdekoli.

Workshop kaligrafie spolu s Integračním Centrem Praha

Během workshopu si užijete krásu kaligrafie.

Textilní dílna s Kabardino-Balkárií

Na dílně Saida z Kabardino-Balkarie chce ukázat a naučit výrobě kabelových pouzder pro telefony, brýle s cirkusovskými (adyghe) ozdobami. Složitost workshopu je vhodná pro mladé lidi i dospělé.

Čínská dílna na řezání papíru

Čínské řezání papíru je nejstarší formou papírových plavidel. Naučte se krásná a komplikovaná technika řezání papíru v této dílně. Ať už se rozhodnete použít svůj vlastní design nebo jednu z mnoha šablon poskytnutých v dílně, budete vedeni psaním vlastního motivu řezu papíru.

Dílna pletení copánek s Modrou Skolou

Workshop poskytne účastníkům zajímavou praktickou 3-hodinovou zkušenost s mladými dámami z Modré Skoly. Právě včas na léto!

Program je především věnován migrantům žijícím v České republice bez ohledu na to, zda jsou to studenti, uprchlíci či lidé, co do ČR přijeli za prací. Během dne budou mít návštěvníci seznámit se s jejich kulturou a ochutnat desítky pochoutek národních kuchyní. Součástí programu bude řada tanečních či výtvarných workshopů, dětský program, hudební představení a další.

Uzbekistán, Vietnam, Ukrajina, Jakutsko, Kongo, Uganda, Rusko, Pobřeží Slonoviny, Bělorusko, Jižní Amerika, Afghánistán, Egypt, Palestina, Sýrie, Čečensko, Kyrgyzstán, Arménie, Mongolsko, Bosna, Srbsko, Indie.

Taneční vystoupení a workshopy
Radost – folklór z Balkánu
Ukázková lekce běloruských tanců
Kyrgyzsky flashmob
Ukázková lekce vietnamských tanců a zpěvu
Indický bolywood

Workshopy a hry

Živá knihovna (v angličtině a češtině)
Jak se stát moderátorem autorského pořadu v rádiu (kavárna, Rádio Vmeste)
recitace básní palestinských autorů (kavárna)
výtvarný workshop pletení ze slámy a tvoření z papíru (stánek Běloruska)
lekce běloruštiny pro začátečníky a rychlokurz vietnamštiny (stánek Běloruska a Vietnamu)
workshop výroby jarních závitků (stánek Vietnamu)
šachy a gorodki (stánek Ruska)
zábavná vědomostní soutěž o Jakutsku a výroba panenek (stánek Jakutska).

Workshop bollywood tance

Bollywood nebo-li také moderní indický filmový tanec čerpá z různých druhů tance odlišných kultur. Základem je klasický indický tanec, který je obohacený o prvky lidového tance bhangra, latinsko-amerických tanců, orientálního tance, jazzu, moderního tance, hip-hopu a mnoha dalších. Máte jedinečnou možnost si ho vyzkoušet!

Street dance

Workshop vedený naší lektorkou ClubIn Zuzanou Kolebabovou pro všechny tanečníky i netanečníky všech věkových kategorií. V průběhu třiceti minut si vyzkoušíte základní taneční kroky a naučíte se krátkou choreografii! S sebou potřebujete jen dobrou náladu!

Divadelní workshop

Režisérka Irina Sleptsova z Jakutska bude s dětmi improvizovat na téma severských pohádek. Workshop je vhodný pro děti ve věku 8 – 12 let. Maximální počet účastníků je 15.

Vietnamský workshop výroby figurek

Společně s vietnamskou lektorkou Linh Giang Nguy si mohou děti i dospělí vyzkoušet tvoření figurek z netradičního materiálu – rýžové mouky.

Ukrajinský workshop

Zajímá Vás lidový kroj? Máte rádi starodávné zdobení, výšivky či krajky? V průběhu výtvarné dílny vedené lektorkou Kateřinou Švejdovou se seznámíte se strukturou textilií. Pomocí zajímavých razítek si můžete navrhnout svůj vlastní motiv krajky či výšivky. Domů si odnesete nejen obraz, ale i zážitek a zkušenost.

Graffiti workshop

V průběhu speciálního workshopu se teoreticky i prakticky seznámíte s tím, co to graffiti malování je, můžete se dozvědět něco o jeho historii, ale také si vyzkoušíte používání sprejů na venkovních plochách. Pochopíte jeho techniku, odstíny a trysky a získáte informace o možnosti použití různých druhů malby na odlišných površích. Tak s chutí do toho!

Workshop filcování

Těšínská loutkoherečka, harmonikářka a zpěvačka Krystyna Skalická ve vás prostřednictvím workshopu filcování probudí fantazii a zájem o práci s krásným přírodním materiálem – vlnou.

Program pro děti

„Vytváříme město společně“, výtvarný workshop, jehož výsledkem bude mapa města (Asociace pro interkulturní práci)

Workshop výroby afrických masek z papíru, filců a korálků a australské tečkováni aboridžinskou technikou (Ethnomir).
Kreslení s dětmi (AMIGA).

Stánky migrantů a neziskových organizaci 

Správa uprchlických zařízení

Čajovna (předpoklad jsou 3-4stolečky) a vedle místo pro výtvarná díla, kde by se vytvářelo „multikulturní městečko“. V rámci čajovny bychom od 15 – 18 hod, vždy po hodině udělali antropologické povídání o kulturách, jejich zvycích, chování apod. a dále udělali diskuzi na téma uprchlictví/migrace. Do čajovny bychom s sebou přivezli i různé deskové hry, které vytvořili sami klienti v našich dílnách a které např. pochází z Afriky apod.

SIMI

hry pro děti i dospělé, prodej tašek a triček s motivem „můj soused je cizinec, no problem“.

Rusko

 • prodej tradičních ruských pelmení a limonády Wostok
 • deskové i jiné hry – šachy, domino a gorodki
 • vizuální kolekce o historii ruských i českých železnic
 • nevšední umělecké suvenýry a mnoho dalšího

Vietnam

 • workshop výroby jarních závitků
 • prodej exotického ovoce a nápojů
 • fotokoutek – možnost vyvfotit se v tradičním vietnamském oblečení
 • rychlokurz vietnamštiny
 • ukázková lekce vietnamských tanců a zpěvu

Ukrajina

 • jam session a akustické koncerty mladých ukrajinských hudebníků
 • fotovýstava z Ukrajiny
 • tradiční ukrajinské pochutiny 

Indie

 • bollywoodské tance
 • malování hennou
 • tradiční indické jídlo

Jakutsko

 • výtvarný workshop výroby panenek (vhodné pro děti od 5 let, cena 50Kč)
 • tradiční hra Kamínky 
 • mas-wrestling – tradiční jakutský hra na přetahovanou s pomocí dřevěného kolíku
 • zábavná vědomostní soutěž o Jakutsku

Palestina

 • recitace palestinských básní
 • prodej falafelu a tradičních palestinských výrobků 

Bělorusko

 • tradiční běloruské pochoutky a nápoje (i veg)
 • ukázková lekce běloruských tanců
 • výtvarné workshopy ze slámy (tradičního materiálu používaného v Bělorusku)
 • ukázky běloruských ornamentů
 • lekce běloruštiny pro začátečníky

 Dale se můžete těšit na uzbecký plov, arménské šašliky, koblihy z Konga, ugandské pochoutky, čečenské placky čepalgaš, kyrgyzský flashmob, egyptskou kaligrafii, výrobky a jídlo z Pákistánu, mongolské taštičky a pití, humus ze Sýrie a mnoho dalšího!

Loading...