Rok 2023. Spolu s vámi již 17 let

Motto „#Jsme tady spolu“ se stalo pojítkem 17. ročníku festivalu RefuFest

17. ročník RefuFestu proběhl, oproti předchozím, poněkud netradičně a totiž až na začátku září. Střelecký ostrov jsme tento rok vyměnili za Holešovickou tržnici, která nám nabídla své prostory. Naše obavy ze zářijového počasí se naštěstí nevyplnily a v sobotu 2. září vysvitlo nádherné slunce, které nás hřálo až do večera. Skvělé počasí ale nebylo jediným důvodem, proč se tento ročník našeho multikulturního festivalu povedl. Umístění v již zmiňovaných prostorách Holešovické tržnice umožnilo, že náš festival nenavštívili jenom jeho pravidelní návštěvníci, klienti, přátelé InBáze a milovníci cizích kultur, ale i mnoho náhodných kolemjdoucích, které zaujala veselá atmosféra mezi stánky a nejedno z mnoha vystoupení odehrávajících se na našem “Náměstí hudby a tance”. Po celý den jsme si společně užívali indické, palestinské i romské tance, bachatu, rap, venezuelskou i kazašskou tradiční hudbu, balkánský funk i latinsko-americké flamenco. Program na hlavním pódiu po děkovném proslovu ředitele InBáze Alexandra Zpěváka a hlavní produkční Nastassie Anishchanky završila populární skupina David Kraus & Gypsy Brothers, která roztančila již úplně všechny návštěvníky.

Po celou dobu festivalu to žilo i mimo hudební a taneční vystoupení. Ve workshopovém stanu si návštěvníci mohli vyzkoušet výrobu kazašských ornamentů, malování hennou, přípravu vietnamských závitků nebo mexických tortillas a nechyběly ani debaty neziskových organizací a či módní přehlídka palestinských krojů. Ale aby toho nebylo málo, v “Ulici Přátel Demokracie” nás svou přítomností i letos poctili neziskové organizace Charita ČR, SIMI, Zařízení pro děti a cizince bez doprovodu, ICP, SUZ, Diakonie, OPU, UNHCR, UNICEF a časopis Nový Prostor. Pré měly také všechny přítomné děti, pro které byl jako vždy připraven „jejich“ dětský stan, kde si mohly vyrobit jutské talismany, vybarvit kazašské kroje, utkat ukrajinské náramky nebo vyzkoušet jakutskou sportovní hru. Do této veselé a uvolněné festivalové atmosféry se linula vůně ze stánků s exotickým jídlem snad z celého světa. Návštěvníci mohli ochutnat delikatesy z Vietnamu, Severního Kavkazu, Kazachstánu, Arménie, Pákistánu, Etiopie, Palestiny, Ukrajiny a Ugandy. Dokážete si představit ještě rozmanitější mix kultur?

A právě díky tomuto mixu z celého světa vznikla ta nejhezčí a pro nás tak jedinečná atmosféra RefuFestu, který letos navštívilo okolo 4 tisíc lidí! Těší nás tak vysoký zájem a zároveň jsme rádi, že se nám, díky festivalu, povedlo propojit nejen obyvatelé ze všech koutů světa a Prahy, ale i organizace, které cizincům pomáhají. Navzájem se poznávat a propojovat, objevovat cizí kultury a reprezentovat ty své, to je to, o čem náš multikulturní festival je a vždy bude!

Těšíme se na vás opět za rok a děkujeme za finanční podporu vašeho/našeho festivalu, kterou jste nám poskytli.

Loading...