Minulé ročníky

Refufest 2022

Letošní 16. ročník RefuFestu začal za vydatného deště, který z nás během příprav udělal pobíhající stavitele a kreativce oblečených v pestrobarevných pláštěnkách, čímž jsme tak nějak, aniž by na Střeleckém ostrově byl jakýkoliv návštěvník, započali nás pestrobarevný den. Mezi kapkami deště se přesto pár odvážlivců roztančilo na kapelu Cirkus Brothers, která nevlídné počasí zahnala, a vysvitlo sluníčko. Po 14 hodině jsme tak konečně naše připravené venkovní aktivity rozprostřeli před jednotlivé stany a „zabrali“ tak celý ostrov.

Návštěvníci, kterých pomalu přibývalo, mohli nakouknut na stanů neziskových organizací ať se jednalo o Integrační centrum Praha (ICP), Organizaci pro pomoc uprchlíkům (OPU), UNHRC, Sdružení pro integraci a migraci, z. s. (SIMI) nebo Zařízení pro děti – cizince a Správu uprchlických zařízení (SUZ). Na letošním RefuFestu měl svou premiéru také stánek Galerie hl. m. Prahy, která nám již den předem poskytla prostory na „předRefuFestovou“ přednášku na téma „Uprchlictví v ČR jako společenské i politické téma". Na podium jsme tak již za hezkého počasí přivítali umělce z Ukrajiny (Necoseděje), pod mostem zatančily účastnice workshopu romských tanců, slyšet jsme mohli také Marina Makovii, argentinský folklór v podání Anity Muscaria, moderní arabsko-íránskou hudbu se španělskými rytmy v seskupení Annas Ekvátor nebo moderní gypsy music Terne Čhave. Závěr festivalu jako již každoročně patřil našemu oblíbenému DJ Romario. Také Věra Roubalová-Kostlánová se svým manželem se objevila na podiu, stejně jako Maksym. Bohužel však při jejich vystoupení ještě dost pršelo, ale i tak jsme si my, co jsme byli schováni ve stáncích, jejich produkci užili!

Také tento rok nechyběly ani stánky s delikatesami z Pákistánu, Etiopie, Arménie, Ukrajiny, Kyrgyzstánu, Čečenska, Etiopie, Iráku, Jižní Ameriky nebo divadelní přestavení pro děti Playback Theatre. Workshopový i dětských stan byl plný zvědavců po poznání, kreativců a budoucích umělců.

Mottem tohoto festivalu bylo: „Společně za světový mír“ a my doufáme, že i tento RefuFest jako každý rok ukázal, že všichni, kteří v České republice našli svůj druhý domov, jsou nedílnou součástí naší společnosti.

Refufest 2021

Také tento rok visel nad naším druhým pokusem o 15. ročník festivalu virus COVID19 jako Damoklův meč. Nakonec se ale protiepidemické restrikce uvolnily a náš festival, po roce nevyžádané odmlky, nabral opět svůj drive. V úterý 29. června 2021 jsme tak opět na Střeleckém ostrově postavili pro všechny příznivce stánky, kde reprezentanti různých národů nabídli náhled do zákulisí svých tradic a kultury. Návštěvníci tak mohli navštívit Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Curacao (Dutch Antilles), Čečensko, Ecuador, Guatemalu, Itálii, Kolumbii, Kyrgyzstán, Mexiko, Německo, Pákistán, Palestinu, Slovensko, Sýrii, Tatarstán, Ukrajinu nebo Vietnam.

Prostřednictvím radostné oslavy jsme ukázali, že cizinci jsou součástí české společnosti. Spolu s dalšími aktivními migranty budujeme již od počátku malé kulturní světy, které na festivalu i tento rok prezentovaly jednotlivé migrantské komunity. Ať již to byly stánky s jídlem, kulturní artefakty, loutkové divadlo, workshopy, taneční vystoupení v indických rytmech nebo představení národních her, které byly pro většinu z nás neznámé. Všechno jako by bylo opět zpět, znovu nové a hlavně veselé.

"Radujte se spolu s námi – bez předsudků a beze strachu!" Motto, které zní festivalem každý rok. O tom, jak jsme si všichni užili den plný workshopů, hudby, tance, divadla a v neposlední řadě i výtečného jídla a hlavně rozmanitostí a solidarity národů, svědčí fotografie z tohoto roku. Co všechno bylo k vidění a slyšení můžete najít v programu z toho 15 ročníku, který skončil krátce před příchodem letní bouřky.

Refufest 2020

Jako každý rok i tento jsme se všichni těšili na 15. ročník festivalu, ale pandemie COVID19, která na jaře udeřila, všechny plány zhatila. Refufest v roce 2020 se tak bohužel nekonal.

Refufest 2018-2019

Festivaly probíhaly také v těchto dvou letech, ale díky bujarému tanci a oslavám plných hudby, dynamiky a cizokrajné energie zůstaly v paměti jen účastníkům. Ročníky s číslem 13. a 14. jsou již v daleké minulosti, která se při každoročních přípravách "zjevuje" nejen jejich organizátorům, ale také stánkařům. Ti své orientální a chutné pokrmy, jež jsou často velkým lákadlem pro kolemjdoucí, každoročně připravují a ve stanech (pracovní a organizátory hojně používaný název "borůvka") prodávají. Vůně, která se linula okolím, svedla zcela jistě nejednoho zvědavce za zvuku rytmů do víru těchto ročníků. Oba festivaly probíhaly dva dny a byly plné hudebních rytmů a odvážných performerů. Kreativní atmosféru podporovalo množství zajímavých workshopů a dílen. V roce 2018 jsme své stany rozprostřeli v Kampusu Hybernská na Novém Městě a o rok později jsme se přesídlili do historického objektu Invalidovna na Praze 8.

Refufest 2017

Ve dnech 26-28.5.2017 se uskutečníl 12. ročník interkulturního festivalu RefuFest. Třídenní radostná oslava kulturní diverzity se uskutečníla v industriálních prostorách 1435mm/Nákladového nádraží Žižkov. Během akce měli návštěvníci možnost seznámit se s více než 20 komunitami migrantů žijících v Praze a to prostřednictvím pestré nabídky etnického jídla, wordmusic a workshopů vycházejících z národních kultur. Myšlenkou festivalu je ukázat veřejnosti kulturu a talenty migrantů žijících v České republice s heslem „Seznamte se bez předsudků a beze strachu“. Festival provázal kampaň zaměřená na lásku – jako cit, který je společný všem bez ohledu na kulturu. Organizátorem festivalu je InBáze, z.s.

Pátek 18:00 – 00:00

Pátek se podobně ponesl v aktivistickém duchu a bude spjat s tématem uprchlíků. Ve spolupráci s platformou Jsme to my zrealizovali jsme diskuzi na téma uprchlická krize 2 roky poté a také se mohli jsme těšit na promítání filmu Syrská lovestory spojeného s diskuzí o situaci v Sýrii. Svoji činnost představíly neziskové organizace pracující s migranty či ve válečných oblastech. Hudební program večera zajistíla kapela The Odd gifts, která v 2016 roce vydala album Migrant Songs, a návštěvníci se mohli těšit i na aktivistický alternativní rap vykouzlený Potmě.

Sobota 13:00 – 00:00

Sobotní den festivalu byl věnován prezentaci kultur migrantů žijících v České republice. Představílo se více než 15 komunit mezi nimiž bude např. Barma, Venezuela, Rusko, Vietnam, Ukrajina, Pakistán, Bělorusko, Indonésie či Indie. Těšit se mohli jsme i na řadu tanečních a výtvarných workshopů pro děti, mládež i dospělé. O hudební program se postaraly kapely složené z migrantů či se k tématu migrace vyjadřující, které se zapojily do historicky prvního RefuFest opencall. Návštěvníci se tak mohli těšit na velmi pestrou hudební produkci, kterou budeme postupně odtajňovat.

Neděle 10:00 – 15:00

Neděle podobně jako v loňském roce byla věnována dětem, mládeži a jejich rodičům. Kromě prezentace kultur různých národů se návštěvníci mohli moci zapojit do řady workshopů či se podívat na to, jakými strastmi prochází vietnamská mládež a to skrze divadlo utlačovaných 2na3. Připravili jsme také divadla pro děti a diskuze na téma druhé generace.

Doprovodný program

Ku příležitosti výstavy Zákon cesty, Aj Wej-wej, se v Národní Galerii uskutečníl doprovodný program. Návštěvníci se dne 25.5. od 18:00 mohli těšit na divadlo utlačovaných 2na3 s představením Fanny coffee.

RefuFest 2016

RefuFest 2016 se poprvé odehrál na 1435mm / Nákladové nádraží Žižkov, které nám poskytlo azyl poté, co nám po letech Praha 1 nepovolila zábor Kampy. Tento rok jsme také bojovali o finance, s čímž nám pomohli naši podporovatelé, díky kterým se nám podařilo v kampani HIT HIT vybrat více než 260 000Kč. Tato ohromná dávka solidarity pomohla RefuFest stabilizovat a nakonec se nám podařilo ho i rozšířit na 3 dny. První den byl věnován tématu uprchlíků, diváci měli možnost shlédnout divadlo utlačovaných 2na1 či se pobavit s lidmi, kteří uprchlíkům na jejich cestě pomáhají či jejich cesty dokumentují. Druhý den byl již klasický festivalový rej plný dobré muziky, skvělého jídla, workshopů. Třetí den byl poprvé celý věnován dětem a mládeži, které si užívaly divadla, taneční a výtvarné workshopy a to vše za super vystoupení DJ Romaria! Děkujeme všem, díky kterým se ročník 2016 mohl uskutečnit!  Díky díky díky!

RefuFest 2015

V sobotu 30.5. se v parku Kampa uskutečnil jubilejní 10.ročník multikulturního festivalu RefuFest. Festival podobně jako v předchozích ročnících nabídl pestrou nabídku hudebních vystoupeníprogram pro děti, národní pokrmy ze všech koutů světa, workshopy i diskuze a představil kultury zemí migrantů žijících u nás i neziskové organizace pomáhající migrantům. Samotnému festivalu předcházela RefuFest Benefice v klubu Jazztime.

Návštěvníci se mohli těšit z živých balkánských rytmů kapely Circus problem, krásných a nadaných The Priester Sisters, temperamentích Al-Yaman, jazzového mága Štěpána Markoviče s kapelou Gipsy Groove, magické Balkan Family, taneční skupiny Out of bounds a spousty dalších.

Loading...