Hudební produkce

Na co se můžete těšit tento rok?

Náměstí hudby a tance

  • 12:00 - 12:05 úvodní slovo moderátora festivalu a ředitele InBáze 
  • 12:10 - 12:25 Pan Maksim 
  • 12:30 - 12:45 Věra a Franta
  • 12:45 - 13:00 kyrgyzské tance a zpěv 
  • 13:30 - 14:30 Circus Brothers
  • 14:50 - 15:00 křest slovníků UA/CZ 
  • 15:00 - 15:40 NECOSEDEJE
  • 15:45 - 16:00 romské tance
  • 16:00 - 16:15 Marina Makovii
  • 16:45 - 17:30 Anita Muscaria 
  • 18:00 - 19:00 Annas Ekvátor
  • 19:45 - 20:00 pár slov z InBáze
  • 20:00 - 21:00 Terne Čhave 
  • 21:00 - 22:00 Romario 

 

note: /kurzívou označený text není jistý:)/. Více informací o skupinách a jednotlivých interpretech najdete zde.

V roce 2021 vám RefuFest představuje program nabitý rytmy

A co bylo v minulých ročnicích?

Vladivojna La Chia

She is a Czech composer, singer, lyricist. In 2001 she released the first EP with the big pussy beat girl group Kočičíčíči. A year later, she co-founded the rock band Banana, with which she released a total of three critically acclaimed albums: Banana, Trip and Jungle.

In 2006, she was nominated for the discovery of the year TV Očko with the band Banana, and for 3 weeks the song La Rezistence held the first place on the famous alternative hit parade of Radio Krakow, which is listened to by around a million people a day.

In addition to music, Vladivojna writes short stories, poems, but also drawing, painting, photography and the creation of comics. She was famous, in addition to her musical talent, for her eccentric costumes and eccentric vocal and stage performance. He often uses his own fictional language, Vladivoji, in songs, which, he says, does not have to be limited by words and rhymes. http://www.vladivojna.com/

 

Ridina Ahmedová (zpěv) a Petr Tichý (kontrabas) -Hlas kontra bas

Setkání dvou zkušených osobností české hudební scény. Spojení ženského hlasu a akustického kontrabasu. Čistá, obnažená hudba bez obvyklého vystlání dalšími doprovodnými nástroji.

Ridina Ahmedová

Narodila se v Praze. Po otci má súdánský původ, po matce český a napůl také ruský židovský. Do svých čtyř let žila v Čechách a poté deset let v Oranu, největšm alžírském přístavu. Od roku 1988 je zpět v Čechách. Prvním hudebním stylem, kterému se věnovala profesionálně, byl jazz – řadu let zpívala tzv. jazzové standarty po klubech. Poté se z potřeby hledat autentičtější výraz vydala do méně probádaných zvukových krajin. Spolupracovala s Tomášem Dvořákem/Floexrm na CD Pocustone (2001) a poté i na živé podobě projektu Floex. Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika převážně tanečním a pohybovým představením (mj pro divadlo Continuo), podílela se na hudbě k několika filmům (Vaterland, Pusinky, Fimfárum 2 – spolupráce s Janem P.Muchowem a Vladimírem Mertou), spolupracovala s řadou dalších hudebníků (Monika Načeva, Vladimír 518, Vladimír Václavek, Vojtěch a Irena Havlovi, jazzový skladatel a pianista Marek Novotný ad), Jako host si v roce 2008 zazpívala společnou improvizaci s Bobby McFerrinem na jeho pražském koncertě.

V roce 2003 měl premiéru její sólový projekt Hlasokraj, kombinující projekci a živý koncert, za který získala ocenění Next wave v kategorii Objev roku. V roce 2006 vyšlo její sólové CD Hlasem.

Zajímají ji možnosti hlasu jako samostatného a nedoprovázeného nástroje, vedle zpívání vede také hlasové dílny. Na nich se pokouší zprostředkovat účastníkům zkušenost, proč je smysluplné, očistné a silné zpívat, aniž bychom museli výsledný tvar nutně podrobovat estetickému hodnocení. Od roku 2007 vede projekt Hlasohled – centrum pro práci s lidským hlasem.

Petr Tichý

Narozený v Jablonci nad Nisou, je nejmladším synem flétnisty a bubeníka Václava Tichého (kapela R.A.Dvorského).

Během studia na Konzervatoři Jaroslava Ježka (u profesorů Petra Kořínka, Karla Růžičky a Sarky Dvořáka) se propojil s pražskou jazzovou scénou, kde působí dodnes. V roce 1997 absolvoval Berklee College of Music Certificate (Bruno Raberg, Greg Hopkins). Později neodolal příležitosti studovat u Jaromíra Honzáka, svého dlouholetého kontrabasového vzoru, a vrátil se na KJJ na nově otevřenou Vyšší odbornou školu jazzu (mj. prof. Milan Svoboda, Jan Hála, David Dorůžka, Jakub Zitko), kterou absolvoval v roce 2009.

V současné době studuje hru na kontrabas na jazzovém oddělení pražské HAMU. Petr hraje kromě jazzu (např. Marek Novotný Quintet, Paul Novotny Trio, Peter Curtis, Bharata Rajnošek, Jiří Kalous Trio, Marcel Bárta) i v žánrově pestrém triu NTS (s Michalem Nejtkem a Štepánem Smetáčkem), dále latisko-americkou hudbu (kapela Vesny Caceres, Miloš Vacík, v roce 2007 projekt Filharmonie Hradec Králové s Juan José Mossalinim a Petrem Růžičkou).

Doprovázel či stále doprovází řadu zpěvaček (Sylvie Krobová, Feng-jun Song a trio Puo, Pavlína Milcová a Peter Binder, Tonya Graves), hraje i keltskou hudbu (Bran, J.Eoin). Učastní se také řady tanečních nebo alternativních projektů (Floex, Alvik aj). Dlouhodobě spolupracuje s Ondřejem Škochem (Chinaski). Vystupuje i sólově. Také se věnuje pedagogické činnosti.

http://www.hlasem.cz/

 

 

 

 

Fekete Seretlek

Skupina se nechává inspirovat, využívá a míchá, zpracovává a proměňuje tradiční lidové motivy a písně z celého světa a přetváří je v nové originální tvary a kompozice. Akordeon, violoncello, trumpeta, kontrabas, housle, cajon a pět hlasů. Šest hudebníků a zároveň herců, absolventů různých ročníků pražské DAMU – Divadelní Akademie Múzických Umění v Praze.

http://www.feketeseretlek.cz/

 

Circus Problem

Circus problem je kapela kombinující balkánskou lidovou hudbu, diskotékový beat a laciný pop. Svojí tvorbou a lákavým rytmem strhávají publikum k nekontrolovatelnému tanci….je to prostě cirkus!

http://bandzone.cz/circusproblem

https://www.facebook.com/CircusProblem?fref=ts

 

 

 

Bipsi Babsi

Mladé sympatické akustické duo ze Srbska. Vokály a basová kytara, které vás potěší jazzem i latinskoamerickými rytmy.

 

 

 

 

 

 

Dariel Martinez & Los Cumbancheros

 

 

 

 

 

 

Terne Čhave

 

 

 

 

 

Top Dream Company s hosty

 

 

Al-Yaman

Pražská kapela AL-YAMAN přináší originální fůzi orientální melodiky s novými prvky taneční hudby. Písně vychází buď z lidových písní Jemenu a arabského světa, nebo jde o původní autorskou tvorbu. Proud arabského vlivu do skupiny Al-Yaman přináší zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z Adenu. Její zpěv je emotivním vyjádřením tradičních písní především duchovního rozměru nebo vlastních zkušeností a příběhů ze svého života. Zvuk kapely je spojením akustických nástrojů s elektronikou a mísí se zde i vliv stylů jako dub, trance, arnbient, bhangra a další.

http://www.al-yaman.cz/

 

 

 

 

Štěpán Markovič a Gipsy Groove

Hudební projekt jazzového mága Štepána Markoviče a funkové romské kapely Gipsy Groove přináší unikátní hudební zážitek! Těšte se na energickou show muzikantů, kteří hráli s Ray Charlesem, Lizou Minnely, Billem Clintonem, Dougem Wimbishem či Jamesem Brownem.

https://www.lachout.com/stepan-markovic/

 

The Priester Sisters

Vokální trio přináší nejslavnější písně swingové éry s vlastním živě hraným doprovodem. Přirozený vokální projev, lehce taneční pohyb a glamour vizáž v kombinaci s pohodovou a uvolněnou hudbou. Vše v provedení mladých, profesionálních muzikantek.

http://www.priestersisters.com/

 

De ImperfAction

Neo funkovou kapelu z Prahy De ImperfAction vytváří skupina talentovaných, aspirujících hudebníků ze čtyř kontinentů. Jejich texty odrážejí širokou škálu sociální nespravedlnosti. Mluví nahlas o rostoucím nedostatku soukromí na planetě, o obrovském množství násílí a vražd, o naší generaci bez boha, o lidech, ze kterých se stali „sociální hračky“, o lidech ztracených a chtějící se stát takzvaně někým, mluví o opuštěnosti moderního člověka, který se cítí odpojený sám od sebe a vyvržený ze společnosti. Jejich styl je svérázný mix těžkého funku s prvky rapu, založeného na barokní harmonii.

http://bandzone.cz/deimperfaction

https://www.facebook.com/deimperfaction

 

Čilagi & Trio Romano

Mezinárodní vokální ženský soubor Čilagi (česky hvězdy), vznikl před více než třemi lety v Praze. Tvoří ho deset žen různého věku, převahu mají „domácí“ češky, posílené o zpěvačky ze zahraničí (Makedonie, Itálie). Zpívají výhradně romské lidové písně.Trio Romano je již známá hudební značka nejen v Praze. Uskupení, které často vystupuje v různých sestavách, tvoři zkušení muzikanti, kteří mají za sebou účinkování v top romských skupinách. V kapele dlouhodobě hrají kytaristé Gyulla Banga, Migel Horvát, baskytarista Petr Horvát a perkusionista Hugo Tichý. Spojením těchto dvou formací vzniká  zcela jedinečný zvuk a silný zážitek pro publikum. Deset ženských vokálů, vedle nich originální romští hudebníci, to slibuje nářez. Aby také ne, když se dohromady spojí  ženskost, temperament a přirozenost. Kdo chce vidět zcela zaplněné  podium zpěvem, tancem a skvělou romskou hudbou, nemůže si nechat ujít vystoupení těchto dvou těles, spojených v jedno.

Odkaz na webové stránky přehrávače Trio Romano a facebookové stránky kapely Čilagi.

 

 

Dimitri from Chair

Makedonský DJ a jeden z předních promotérů hip hopu ve své domovině. Před několika lety přesídlil do Prahy, kde se usídlil nejdříve v Sasazu a poté přesídlil do Chapeau Rouge.

https://soundcloud.com/dimitri-from-chair/radiobarwishkos-45th-birthday

 

 

 

Balkan Family

Výběr tradičních balkánských a sefardských písniček většinou v lichém rytmu. Groove, který Vás roztancuje! Mix jazzu a tisíce let starých melodií a rytmů!

 

 

Koncerty

Nina Rosa

Houslistka / zpěvačka Nina Marinová (SK) žila a koncertovala v několika zemích. Píše písně v různých jazycích. Její trio NINA ROSA, hrající barevnou směs reggae, swingu, jazzu a folku, bylo promotérmi označeno jako „objev sezóny“.  Michal Mihok / akordeon, Tony Dlapa / kytara, Nina Marinová / housle / vokály.

JANNIS MORAIS & BAND

Jannis Moras & Banda je pětičlenná kapela z Brna, kterou tvoří tři bratři řeckého původu Jannis, Alexis a Markos Morasovi a dvě české dívky – Iva Oulehlová a Zuzana Mitrengová.
Přestože Banda začala své působení v roce 2014 koncerty s převzatou současnou řeckou hudbou několika významných autorů, po roce přesunula těžiště své práce na vlastní tvorbu. Autorem všech písní je Jannis Moras, a to jak hudby, tak textu (všechny v řečtině).
Co do žánrové příslušnosti, jedná se o postmodernu v nejširším slova smyslu tohoto pojmu. Na poli hudebním se setkávají prvky tradiční a lidové řecké hudby s postupy a principy hudby 20. a 21.století.

TYGROO

Kapela Tygroo [Tygrů] vynalézavě kombinuje tradiční žánry jako klezmer a balkánskou hudbu s žánry moderními, jako jsou například funk a hiphop, ale také dubstep a další elektronická hudba. To vše hrají na akustické nástroje, především dechy a bicí, což kapele dodává velmi výraznou barvu a energii, jejíž vlny vás zanesou tu do New Orleans, tu na Guču nebo do Oděsy, tu zas do newyorského metra. Přijďte si poslechnout Klezmer-Funk, Balkan-Jungle, Jazz-Dubstep, Brasshouse, Cave Music, Trashdisco a kdo ví co ještě!

DJ KILLABEATMAKER

// afterparty//

KillaBeatMaker (Hilder Brando) je kolumbijský | basový DJ a producent z Medellína a frontman Radiocaliente.

Jako DJ / producent čerpá inspiraci z afro-kolumbijských rytmů a hudby Valle de Aburrá, jeho domovské oblasti, smíšené s hlubokými basovými zvuky a Urban | beaty. Ve svých mixtapech a hudbě miluje spolupráci s různými umělci z Medellinu, Kolumbie a dalších zemí. V současné době KBM pracuje na svém prvním EP pod svým DJ pseudonymem s názvem „Colombian | Bass“.

DŽEZVICA

Kapela Džezvica (CZ, SK, GR) se ve své hudbě inspiruje rytmy a melodiemi z Balkánského poloostrova a jeho okolí. K typické představě balkánské dechovky má ovšem Džezvica daleko – čerpá z ní část inspirace, ale hraje svým, odlišným stylem. Přispívá k tomu i nástrojové obsazení kapely – tvoří ji akordeon, kytara, cajon, violoncello, viola a příčná flétna

KATARZIA

Koncert mladé a osobité slovenské písničkářky, která podmaňuje uhrančivými texty a éterickou i zemitou bytostí.

GERALD CLARK & 2127 SOUNDS

Gerald Clark je jeden z nejuznávanějších jihoafrických muzikantů, jež je proslaven kombinací svých vlastních skladeb s vyprávěním humorných příběhů o jejich vzniku. Je jedním z top jihoafrických muzikantů – zpěvákem a skladatalem, v jehož bluesovém hlase a textech najdete pravdu.u

DMITRIEVNA

// afterparty//

Těžké rave beaty jsou hnacím motorem pro Berlínskou producentku a perfomerku Dmitrievnu. Dmitrievna se sice hlásí ke svému českému a ukrajinskému původu a čerpá inspiraci ze Slovanské kultury, její zvuk je ale silně ovlivněn temnou atmosférou berlínských klubů.

FERI AND THE GIPSIES

Výrazný zpěv, flétna nebo rytmika je charakteristické pro projekt Feri & the Gipsies,který vznikl v roce 2017. Její členové však nejsou žádní nováčci, ale zralí hudebníci. Zakladatel Feri (zpěvák a kytarista, který prošel různými hudebními žánry od tradiční romské hudby až po jazz, pop, swing, funky, hip hop atd.) se zaměřuje na world music, jazz latin, latino a gypsies music s různými muzikanty a různým nástrojovým obsazením.

Častuška Blues

Častuška Blues vznikla jako komorní duo hrající převážně zhudebněné texty ruských básníků (Jesenin, Bunin, Brodskij, Tjučev, Gomeljov aj.). Kapelu založili Alexej Smorčkov (zpěv, kytara) a Petr Bachtjan (kytara, zpěv). V roce 2010 se přidala Marie Perná (baskytara).

Odkaz na webové stánky přehrávače skupiny.

Kodrjanka

Folklorní soubor Kodrjanka byl založen v červenci, rok 2012 členy moldavské komunity z Prahy: studenti, pracovníci, maminky na mateřské dovolené, lidí se zájmem o folklor a ochotni se učit něco nového. Soubor se zaměřuje na propagací rumunského folkloru specifický pro moldavskou oblást. V pravých národních krojích, některé z nich zděděné od rodičů a prarodičů, členové souboru zpívají lidovou, všem známou, hudbu, v doprovázení akordeonů a bubnu, a tančí tradiční horu a syrbu na dynamických rytmech. Díky podpory od Rumunského Kulturního Institutu, členy souboru mají možnost se, jednou za týden, setkat na zkoušky a diskuze rovnou v budově této institucí. Repertoár je pečlivě vybírán tak, aby byl co nejspecifičtější a reprezentativní, ale také aby se líbil i posluchačům kteří nerozumí rumunštině.

Odkaz na facebookové stránky Kodrjanky.

Annás Ekvátor

Annás Ekvátor, multikulturní kapela, složená z muzikantů z Iráku, Ruska, Čečenska, Tuniska a České republiky. Hlavní část jejich repertoáru tvoří moderní arabská a irácká hudba. Jejich temperament a žhavé arabské rytmy vás nenechají v klidu.

 

 

 

Bitumen Beat

Kapela Bitumen Beat vznikla sice nedávno, avšak někteří její členové jsou na české scéně prověřenými a zkušenými harcovníky. Vždyť Bitumen Beat jsou přímým pokračovatelem uznávané královehradecké kapely Terne Čhave, která slavila úspěchy nejen v Čechách a na Moravě, ale i v zahraničí. Kmen Bitumenů, jehož členové tvoří Bitumen Beat, má totiž jednu prastarou tradici. Všichni jeho mladí muzikanti už od nepaměti přijímají společné jméno Terne Čhave (mladí kluci). Toto jméno je jim propůjčeno, dokud neprojdou zkušebním obdobím, během něhož se vydají do světa na zkušenou a zároveň si přivlastní zkušenosti otců a tradice svého kmene. I naši Terne Čhave projeli kus světa, vydali několik alb svých písní a když dospěli, jméno Terne Čhave předali zpět svému kmeni. Jejich hudba ale během let nasála špínu a pozlátko zaplivaných rockových klubů, zahulených hospod, vymazlených diskoték a velkých festivalů, což se analogicky projevilo zvukem zprzněným distoršnem, kompresory a přebuzenými lampovými zesilovači. V kapele se mezitím také usadili i příslušníci jiných kmenů. Výsledkem je extatická hudba, ve které se přes dokonalou, ale chladnou elektroniku derou na povrch krev, pot, slzy a smích a také horká láva starých tradic kmene Bitumen – dvěma slovy Bitumen Beat!

 

 

 

 

U-CEE & Damalistik

Jeho hudební tvorba je skutečně „mezinárodní“. Sám UCEE, vlastním jménem Ussama Soleman, má totiž tuniské a egyptské kořeny. Vyrostl ale ve městě Regensburg, které se nachází v srdci Bavorska a jak sám říká, inspirací je mu jak evropská, tak arabská a africká kultura. Ve svých písních pracuje s hudebními prvky Reggae stylu, Soulu, Funku či Hip Hopu.

Odkaz na webové stránky interpreta.

 

 

 

Loading...