Program RefuFest 2018

 Childrens program Music, concert Theatre Exhibition Open mic Film Workshop Debate Food

 

Friday 8. 6. 2018

  Stage outside Stage bar Small
conference
room/cafe
Cafe Internal
courtyard
Second
courtyard
Exhibition space Big
conference
room/bar
Cinema Space/cinema
8.00–9.00       Chill out zone            
9.00–10.30 Program for schools   Program for schools
11.00–12.30 Atelier InBáze
11.45–13.00 Program for schools
13.00–14.00     ,,Everyone’s world“ – exhibition (all day)     Prague through foreigners eyes – exhibition (whole day)      
16.30–17.30              
17.30–18.30     17.30-20.00 NGO Fair     Film (In)visible Cities: Istanbul -screening and discussion  
18.30–19.30 Nina Rosa   Finding new home – debate   Helping refugees glocally – debate Reclaiming/Re-framing – opening of the exhibition  
19.30–20.30 Jannis Moras & band        Legal Alien in Prague – exhibition opening   20:00 Bohu žel – film a discussion  
20.30–21.00 Fire Show & Tribal Dance           TĚLO – HLAS – JAZYK  
21.00–22.00 Tygroo              
22.00–24.00   DJ Killabeatmaker              

 

Saturday 9. 6. 2018

  Stage outside Stage bar Small
conference
room/cafe
Cafe Internal
courtyard
Second
courtyard
Exhibition space Big
conference
room/bar
Cinema Space/cinema
10.00–11.00     Children’s program InBáze Chill out zone     Legal Alien in Prague – exhibition (whole day)  Do you see what I see?
UNHCR – exhibition (whole day)
Reclaiming / Re-framing workshop  
11.00–12.00 Natalia Mrazova’s Vocal Band Cruel Mole (theatre) Food Stands Workshops  
12:00-12:30 Alvina Aghajanyan and collective    
12.30–13.00  Belarus dance workshop   Reclaiming/Re-framing – guided tour  
13.00–14.00 Praguesirens   Films (shorts)  
14.00-14.30 Margarita Bildaeva      
14.30–15.00   Angklung/Therapy to be Happy Prague through foreigners eyes – exhibition (whole day) Reclaiming/Re-framing – guided tour  
15.00–16.00 Džezvica     Mise: Domov – performance for children
16.00-16.30 Infinit Dance Club Asamblea  Abierta  de  Praga: Roles  and  Techniques  for  Debates The Crossing  
16.30-17.00    
17.00–18.00 Feri & The Gypsies   Babylon – theatre for children   Sonita  
18.00–18.30 Vitor Mendes workshop   “World of everyone” – exhibition   Uniting circle around the Joy of chanting mantras  
19.00–20.00 Katarzia       Sisters  
20.00–21.00   Stand up comedy show         TĚLO – HLAS – JAZYK  
21.00–22.00 Gerald Clark & 2127 Sounds              
22.00–01.00   Dmitrievna //Good Music Bad DJ feat Doktor Egg