Workshops

Workshopy

Na RefuFestu se můžete těšit i na diskuze a workshopy. Další info již brzy!

Workshop street art pro děti a mládež

Starší děti a mládež si budou moci vyzkoušet v rámci dvouhodinového workshopu vyzkoušet metody street art a to konkrétně graffiti! Pro menší děti bude připravena malba barvou přes šablony.  

Hlasová dílna s Ridinou Ahmed

Dílna vytváří prostor pro uvolnění se a pro zážitek z hudby, která vzniká i z jednoduchých cvičení a zadání, která zvládne každý. Pozvolným posouváním se od ticha, dýchání přes poslouchání svého hlasu, hry a cvičení účastníci často dojdou k vlastnímu překvapení až ke zpívání jako přirozenému pokračování společné práce. V druhé části dílny spolu účastníci zpívají vícehlasé skladby, podle složení skupiny jednodušší anebo složitější. Zkušenost se zpíváním a se sdílením hudby, kterou spoluvytváříme, je velmi silná a krásná.

Audio reportáž z dílny si můžete poslechnout ZDE.

Zážitkový workshop  tematizující komunikaci s cizinci, kteří mají velmi malou znalost češtiny

Češi, přijďte si s lektorkou Markétou Slezákovou vyzkoušet, jaké to je, být cizincem. A také se dozvědět tipy a triky, jak se lépe domluvit s cizincem, který česky zatím umí jen málo. 

Ukázková hodina češtiny zábavnou formou

Kurz češtiny vhodný i pro začátečníky. Je zaměřený na komunikaci a praktické situace. Přijďte si vyzkoušet výuku češtiny pro cizince metodou, která byla oceněna Evropskou jazykovou cenou Label. Ukázkový kurz povede lektorka CIC Zuzana Brumlichová.

Plstění a výroba šperků z recyklovaných materiálů

Organizace AMIGA, která podporuje dobrovolnictví z řad migrantů si pro Vás připravuje workshop plstění a výroby šperků z recyklovaných materiálů. Výrobky z jejich dílny si můžete zakoupit u jejich informačního stánku. 

Kreativní workshop malby s kubánským umělcem

Pro tvorbu je potřebná svoboda. Každý z nás je umělecké dílo, které vzniká již od prvních okamžiků nového dne, na základě našich pocitů, snů, přání, vztahů… Pojďte se na chvíli zastavit a objevit v sobě právě „to“ místo, začít dialog se svoji kreativitou. Tímto procesem vás provede akademický malíř a zkušený učitel umění původem ze Santa Clara, Kuba, pan Miguel Benitez Loyola. Jako techniku použijeme malbu temperovými barvami.

Workshop výroby jakutského náhrdelníku

Máte v rámci jakutského stánku možnost zúčastnit se workshopu výroby dlouhého náhrdelníku a naučit se malovat jakutské národní vzory. Tento workshop je díky vysoké ceně materiálu zpoplatněn částkou 80 Kč. 

Kaligrafie – melodiografie

Na workshopu kaligrafie si pod vedením Vlady Shamové z PRAGmatiků může každý vyzkoušet kaligrafickou tvorbu.  Pokusíme se vyjádřit emoce na papíře a vyzkoušíme „namalovat hudbu“ různých žánrů, století a kultur.Také si budete moci vytvořit svůj osobní unikátní kaligrafický nástroj, který si můžete ponechat. Navíc budete mít možnost poznat s jakým inkoustem je možné pracovat (hand-made inkoust)

Japonský workshop

 • dílna tradiční japonské kaligrafie šodó pro úplné začátečníky i pokročilé
 • dílna tradičních skládaček z papíru (origami) pro malé i velké
 • herna tradiční japonské deskové hry go pro úpné začátečníky i pokročilé

Workshop balkánských tanců

Workshop translyvánských romských tanců s Renou Milgrom

KREATIVNÍ ZÓNA

Série her od Organizací pro pomoc uprchlíkům

„Afghánistán X Itálie“ / „Cesta uprchlíka“ / „Vyrobeno …“

Akvarelová dílna od Kate Nikuliny

Kate z Ruska. Zažijte kouzlo akvarelu. Nikdy není pozdě, abyste se vyzkoušeli v této technice, která je pro začátečníky snová, relaxační a příjemná.

Řemeslná dílna Bělorusů v ČR

Tradiční řemesla odrážejí hluboký charakter a historii běloruského lidu. Tyto řemesla byly předány z generace na generaci a přežily až dodnes. Připojte k zástupce běloruské komunity, abyste vytvořili svůj vlastní tradiční řemeslný předmět z Běloruska.

Skicovací dílna Olotona Watsona

Vyzkoušejte základy skicování s Olotonem. V Nigérii to dělál hodně. Tuto techniku ​​můžete použít k prozkoumání města, k udržení vašich okamžiků společně a k výcviku vašeho kreativního vnímání kdykoli a kdekoli.

Workshop kaligrafie spolu s Integračním Centrem Praha

Během workshopu si užijete krásu kaligrafie.

Textilní dílna s Kabardino-Balkárií

Na dílně Saida z Kabardino-Balkarie chce ukázat a naučit výrobě kabelových pouzder pro telefony, brýle s cirkusovskými (adyghe) ozdobami. Složitost workshopu je vhodná pro mladé lidi i dospělé.

Čínská dílna na řezání papíru

Čínské řezání papíru je nejstarší formou papírových plavidel. Naučte se krásná a komplikovaná technika řezání papíru v této dílně. Ať už se rozhodnete použít svůj vlastní design nebo jednu z mnoha šablon poskytnutých v dílně, budete vedeni psaním vlastního motivu řezu papíru.

Dílna pletení copánek s Modrou Skolou

Workshop poskytne účastníkům zajímavou praktickou 3-hodinovou zkušenost s mladými dámami z Modré Skoly. Právě včas na léto!

Program je především věnován migrantům žijícím v České republice bez ohledu na to, zda jsou to studenti, uprchlíci či lidé, co do ČR přijeli za prací. Během dne budou mít návštěvníci seznámit se s jejich kulturou a ochutnat desítky pochoutek národních kuchyní. Součástí programu bude řada tanečních či výtvarných workshopů, dětský program, hudební představení a další.

Uzbekistán, Vietnam, Ukrajina, Jakutsko, Kongo, Uganda, Rusko, Pobřeží Slonoviny, Bělorusko, Jižní Amerika, Afghánistán, Egypt, Palestina, Sýrie, Čečensko, Kyrgyzstán, Arménie, Mongolsko, Bosna, Srbsko, Indie.

Taneční vystoupení a workshopy
Radost – folklór z Balkánu
Ukázková lekce běloruských tanců
Kyrgyzsky flashmob
Ukázková lekce vietnamských tanců a zpěvu
Indický bolywood

Workshopy a hry

Živá knihovna (v angličtině a češtině)
Jak se stát moderátorem autorského pořadu v rádiu (kavárna, Rádio Vmeste)
recitace básní palestinských autorů (kavárna)
výtvarný workshop pletení ze slámy a tvoření z papíru (stánek Běloruska)
lekce běloruštiny pro začátečníky a rychlokurz vietnamštiny (stánek Běloruska a Vietnamu)
workshop výroby jarních závitků (stánek Vietnamu)
šachy a gorodki (stánek Ruska)
zábavná vědomostní soutěž o Jakutsku a výroba panenek (stánek Jakutska).

Workshop bollywood tance

Bollywood nebo-li také moderní indický filmový tanec čerpá z různých druhů tance odlišných kultur. Základem je klasický indický tanec, který je obohacený o prvky lidového tance bhangra, latinsko-amerických tanců, orientálního tance, jazzu, moderního tance, hip-hopu a mnoha dalších. Máte jedinečnou možnost si ho vyzkoušet!

Street dance

Workshop vedený naší lektorkou ClubIn Zuzanou Kolebabovou pro všechny tanečníky i netanečníky všech věkových kategorií. V průběhu třiceti minut si vyzkoušíte základní taneční kroky a naučíte se krátkou choreografii! S sebou potřebujete jen dobrou náladu!

Divadelní workshop

Režisérka Irina Sleptsova z Jakutska bude s dětmi improvizovat na téma severských pohádek. Workshop je vhodný pro děti ve věku 8 – 12 let. Maximální počet účastníků je 15.

Vietnamský workshop výroby figurek

Společně s vietnamskou lektorkou Linh Giang Nguy si mohou děti i dospělí vyzkoušet tvoření figurek z netradičního materiálu – rýžové mouky.

Ukrajinský workshop

Zajímá Vás lidový kroj? Máte rádi starodávné zdobení, výšivky či krajky? V průběhu výtvarné dílny vedené lektorkou Kateřinou Švejdovou se seznámíte se strukturou textilií. Pomocí zajímavých razítek si můžete navrhnout svůj vlastní motiv krajky či výšivky. Domů si odnesete nejen obraz, ale i zážitek a zkušenost.

Graffiti workshop

V průběhu speciálního workshopu se teoreticky i prakticky seznámíte s tím, co to graffiti malování je, můžete se dozvědět něco o jeho historii, ale také si vyzkoušíte používání sprejů na venkovních plochách. Pochopíte jeho techniku, odstíny a trysky a získáte informace o možnosti použití různých druhů malby na odlišných površích. Tak s chutí do toho!

Workshop filcování

Těšínská loutkoherečka, harmonikářka a zpěvačka Krystyna Skalická ve vás prostřednictvím workshopu filcování probudí fantazii a zájem o práci s krásným přírodním materiálem – vlnou.

Program pro děti

„Vytváříme město společně“, výtvarný workshop, jehož výsledkem bude mapa města (Asociace pro interkulturní práci)

Workshop výroby afrických masek z papíru, filců a korálků a australské tečkováni aboridžinskou technikou (Ethnomir).
Kreslení s dětmi (AMIGA).

Stánky migrantů a neziskových organizaci 

Správa uprchlických zařízení

Čajovna (předpoklad jsou 3-4stolečky) a vedle místo pro výtvarná díla, kde by se vytvářelo „multikulturní městečko“. V rámci čajovny bychom od 15 – 18 hod, vždy po hodině udělali antropologické povídání o kulturách, jejich zvycích, chování apod. a dále udělali diskuzi na téma uprchlictví/migrace. Do čajovny bychom s sebou přivezli i různé deskové hry, které vytvořili sami klienti v našich dílnách a které např. pochází z Afriky apod.

SIMI

hry pro děti i dospělé, prodej tašek a triček s motivem „můj soused je cizinec, no problem“.

Rusko

 • prodej tradičních ruských pelmení a limonády Wostok
 • deskové i jiné hry – šachy, domino a gorodki
 • vizuální kolekce o historii ruských i českých železnic
 • nevšední umělecké suvenýry a mnoho dalšího

Vietnam

 • workshop výroby jarních závitků
 • prodej exotického ovoce a nápojů
 • fotokoutek – možnost vyvfotit se v tradičním vietnamském oblečení
 • rychlokurz vietnamštiny
 • ukázková lekce vietnamských tanců a zpěvu

Ukrajina

 • jam session a akustické koncerty mladých ukrajinských hudebníků
 • fotovýstava z Ukrajiny
 • tradiční ukrajinské pochutiny 

Indie

 • bollywoodské tance
 • malování hennou
 • tradiční indické jídlo

Jakutsko

 • výtvarný workshop výroby panenek (vhodné pro děti od 5 let, cena 50Kč)
 • tradiční hra Kamínky 
 • mas-wrestling – tradiční jakutský hra na přetahovanou s pomocí dřevěného kolíku
 • zábavná vědomostní soutěž o Jakutsku

Palestina

 • recitace palestinských básní
 • prodej falafelu a tradičních palestinských výrobků 

Bělorusko

 • tradiční běloruské pochoutky a nápoje (i veg)
 • ukázková lekce běloruských tanců
 • výtvarné workshopy ze slámy (tradičního materiálu používaného v Bělorusku)
 • ukázky běloruských ornamentů
 • lekce běloruštiny pro začátečníky

 Dale se můžete těšit na uzbecký plov, arménské šašliky, koblihy z Konga, ugandské pochoutky, čečenské placky čepalgaš, kyrgyzský flashmob, egyptskou kaligrafii, výrobky a jídlo z Pákistánu, mongolské taštičky a pití, humus ze Sýrie a mnoho dalšího!

Loading...